6-7 iunie. Andra, Anda Adam, Ansamblurile profesioniste Dor Românesc şi Transilvania, Văru Săndel, printre numele care vor concerta la Zilele Oraşului Năsăud

 

Program Zilele Orașului Năsăud

Festival folcloric

‚‚DE ISPAS LA NĂSĂUD’’

Ediția a XVIII-a, 6 – 7 iunie 2019

 

Joi, 6 iunie 2019

PARCUL CENTRAL AL ORAȘULUI NĂSĂUD:

Ora 1000  -    TE DEUM;

-         Alocuțiunea primarului orașului Năsăud,  prof. Mircea – Nicolae Romocea;

-         Depunere de coroane la Monumentul Eroilor;

 

 

                  PRIMĂRIA ORAȘULUI NĂSĂUD

Ora 1100  -    Ședință festivă a Consiliului local Năsăud – acordarea titlului de Cetățean de onoare unor personalități marcante;

 

 

PIAȚA UNIRII:

Ora 1230 – Deschiderea Târgului ‚‚Produs în Bistrița-Năsăud”;

Ora 1300  -  Garda Națională de la Alba Iulia și Personalitățile Unirii;

Ora 1400  -  Deschiderea evenimentului și Alocuțiuni ale oficialităților și invitaților;

Ora 1430 -  Spectacolul Galei Folclorului românesc „De Ispas la Năsăud”:

·        Ansamblul folcloric profesionist „Dor Românesc”:

Dirijor şi aranjament orchestral: Anghel Urs;

Soliști: Mirela Petruș, Veronica Bălan, Cristina Retegan, Anuța Motofelea, Oana Matei, Nicolae Cioancă, Ioachim Spân;  

Director ansamblu: Matilda Pascal Cojocărița;

Alina Ceuca, Larisa Bozbici

 

·        Ansamblul folcloric profesionist „Transilvania”:

Dirijor şi aranjament orchestral: EDUARD ALBINA;

Director ansamblu: IULIANA DĂNCUȘ;

Soliști: Alexandru Pop, Georgiana Marina, Andreea Ghițiu, Dumitru Dobrican, Ionuț Sima, Ionuț Teudan;

 

·        Alexandru Brădățan – zona Moldova; Ionela Guzic – zona Olteniei, Doriana Talpeș – zona Banat, Alina Secășan – Sibiu, Văru’ Săndel – București, Angela Rusu – Cluj;

 

Prezintă: Văru’ Săndel – București.

Acompaniază Orchestra Profesionistă „Dor românesc”, condusă de dirijor Anghel Urs.  

 

 

Vineri, 7 iunie 2019


AULA COLEGIULUI NAȚIONAL „GEORGE COȘBUC NĂSĂUD

 

Ora 1000 – Sesiune de comunicări „Aniversarea a 80 de ani de la primirea în Academia Română,  ca membri titulari, a lingvistului Nicolae Drăganu și romancierului Liviu Rebreanu”.

Eveniment organizat sub egida Filialei Cluj a Academiei Române;

Moderator:  Profesor  Mircea Nicolae Romocea;

Invitat special: academician prof. univ. dr. Emil Burzo, președintele Filialei Cluj a Academiei Române;

 

SALA DE FESTIVITĂȚI A PRIMĂRIEI ORAȘULUI NĂSĂUD

 

Ora 1200 – Decernare diplome jubiliare Nunta de Aur 50+

 

MUZEUL GRĂNICERESC NĂSĂUDEAN

 

Ora 1330 – Vernisaj expoziție “Fascinația Culturii Cucuteni”

         Expune: dna Maria Diaconescu - cercetător științific – Botoșani;

Organizatori: Floarea Pleș – președinte Cerc ASTRA Năsăud și Lucian Vaida – director Muzeul Grăniceresc Năsăudean.

 

ZONA CENTRALĂ A ORAȘULUI NĂSĂUD - SEARA TINERETULUI

 

Ora 2000 – Spectacol de muzică ușoară

Lia & The Band

Reea Cover Band

Anda Adam

Andra

          Atmosfera întreținută de MC Sorina Ioniță și MC Țucu

 

Ora 2400 – Focuri de artificii

 

Adaugă comentariu nou

 
Design şi dezvoltare: Linuxship
[Valid RSS]