Fotbal. Şaisprezecimile Cupei României – Timişoreana

ACF GLORIA 1922 BISTRIŢA – FC ASTRA 2 3-0

După semieşecul în faţa propriilor suporteri în dauna celor de sub Tâmpa, iată că acel duş rece i-au trezit pe tinerii jucători antrenaţi de Reghecampf învingând cu 3-0 echipa a doua a Astrei. A fost un joc spectaculos, la mâna Gloriei, dominând partida în proporţie de 75 la sută. De menţionat că antrenorul Gloriei a folosit un număr de jucători din rândul rezervelor şi chiar aşa au făcut cum au ştiut ei mai bine.

Am văzut un Nalaţi ca în vremurile bune, cu o execuţie de mare maestru în urma unei lovituri libere de la aprox. 25 m, acesta trimite magistral în plasa porţii lui Popa: 1-0. Au urmat minute în şir când glorioşii au bombardat poarta oaspeţilor prin jucătorii Ciprian Petre, Ene Gigel, Anton, Nalaţi. Min. 41, Coroian ridică scorul la 2-0, acesta scapă singur spre poartă şi îl execută pe Popa: 2-0. Min. 48, noul intrat Moraes jr. îşi arată colţii când trimite foarte periculos cu vârful bocancului, dar reţine portarul în doi timpi.

Trei minute mai târziu, Năstase verde roşu în faţa ochilor la un aşa-presupus fault în careul nostru, deşi jocul era oprit. Min. 65, oaspeţii ripostează prin Tigoianu care trimite foarte aproape de buturile lui Irimia. Min. 76, Moraes se răzbună după mai multe faulturi destul de dure asupra lui, arbitrul trecând cu vederea, acesta îi taxează cu ce ştie el mai bine, marcând cu capul din centrarea lui Ciprian Petre: 3-0. Ultima fază le-a aparţinut oaspeţilor, când Irimia blochează balonul la picioarele jucătorului Cataramă.

Aşadar, echipa noastră s-a calificat în optimile de finală şi speră ca printr-o comportare la fel de bună coroborată cu un adversar mai slăbuţ să acceadă în sferturile de finală.

Gloria: Irimia, Ciprian Petre, Tudose, Năstase, Coroian (min. 45 Moraes jr.), Nalaţi, Frăsinescu, Keita, Mandea (min.53 Velcovici), Ene Gigel şi Anton. Antrenor – Reghecampf Laurenţiu.

Astra 2: Popa, Gheorghe, Odoroaba (min.45 Constantin), Santmare, Damian, Senin, Marcu (min.61 Hoprich), Ochia, Cojenel (min.57 Cataramă), De Amorim, Tigoianu. Antrenor – Şerbănică Imilian.

Au arbitrat cu greşeli, la centru – Unimatan Paul (Zalău), asistenţi Barjac Gabriel-Ioan (Zalău), Babadac Ionuţ (Alexandria).