Atleţii de la LPS, pe podium la prima etapă a Naţionalelor pentru juniori III

Sala de atletism „Lia Manoliu” a găzduit, la finele săptămânii trecute, prima etapă a Campionatului Naţional rezervat juniorilor III. Evenimentul s-a constituit într-o pre-inaugurare a renovatei incinte, practic o sală nouă, refăcută din temelii, care va permite pregătirea atleţilor români în cele mai bune condiţii, în perspectiva viitoarelor competiţii indoor.

Atleţii de la LPS Bistriţa au reuşit performanţe bune, inclusiv clasări pe podium, astfel Iulia Georgeta Mănăstire, cu timpul de 8.26, s-a clasat a III-a în proba de 60 m. De asemenea, Alex Liviu Hatfaludi a cucerit argintul în proba de 800 m şi bronzul la 1500 m.

Liceul cu Program Sportiv a fost reprezentat şi de Denisa Alexandra Măgheruşan (locul 19 la 60 m şi locul 18 la 400 m), de Kocsis Melinda (proba 60 m), Balla Diana (locul 11 la 400 m), Luciana Florina Frătean (locul 20 la 400 m), Daniel Gheorghe Rus (locul 17 la 1500 m).

La această competiţie au participat 225 de atleţi (99 la feminin şi 126 la masculin), reprezentând 47 cluburi, potrivit datelor postate de Federaţia Română de Atletism.