Atletism. Cinci medalii pentru LPS Bistriţa la Campionatele Naţionale Şcolare

În acest sfârşit de săptămână, stadionul „Iolanda Balaş- Soter” din București a găzduit Campionatele Naţionale Şcolare şi Cupa Primăverii la atletism, sportivii bistrițeni cucerind nu mai puțin de 6 medalii.

Astfel, în proba de 1500 m, Traian Musteaţă a cucerit locul I, iar Ionuţ Zăgrean s-a clasat pe locul III. În aceeași probă feminină, Anamaria Beldean a obținut locul III. Dintre sportivii antrenați de prof. Alina Cucerzan, au mai participat Teodora Pîrţilă şi Cristina Zvinţiu, ambele în cursa de 1500 m, acestea reușind să-și îmbunătățească recordurile personale. Diana Arieşan a ocupat locul III la 800 m, antrenor prof. Edit Mogyorosi

La suliță, eleva antrenoarei Daniela Nechifor, Larisa Ureche, s-a clasat pe locul II.

***

În cadrul Cupei Primăverii, Ioana Marc, de la CSM Bistriţa, a ocupat locul III la 800 m, sportiva fiind antrenată de Maria Ciobănică.