Atletism. Sebastian Tomoiaga, Larisa Talpiş, Ionuţ Seni şi Cristina Ureche, pe podium la Naţionale

În acest sfârşit de săptămână, Stadionul Iolanda Balaș Soter din Bucureşti a găzduit etapa finală a Campionatului Naţional de Atletism pentru juniori III.  Sportivii legirimaţi la CSM Bistriţa şi LPS Bistriţa au reuşit să urce de cinci ori pe podium.

Sebastian Gregory Tomoiaga este campion naţional în proba de 3000 m, acesta obţinând şi medalia de bronz în proba de 1500 m. Larisa Paraschiva Talpiş, cu dublă legitimare la CSM Bistriţa şi CSS Bârlad, este vicecampioană naţională în proba de 800 m. Ambii sportivi sunt antrenaţi de Dragoş Mihali

Ionuţ Seni (CSM Bistriţa) a obţinut medalia de bronz în proba de 2000 m obstacole. Elevul prof. Alina Cucerzan a terminat pe locul 4 în proba de 3000 m, în care a înregistrat şi record personal.  Anamaria Beldean (LPS Bistriţa) a încheiat pe locul 5 proba de 1500 m şi pe locul 8 cursa de 800 m.

Nu în ultimul rând,Cristina Urecehe de la LPS Bistriţa, pregătită de prof. Daniela Nechifor, a obţinut locul 3 în proba de suliţă.