Bărbat de 54 ani, din Sângeorz Băi, reţinut de poliţişti! Băut şi cu permisul suspendat, a condus o maşină neînmatriculată!
În urma cercetărilor și probatoriului administrat în dosarul penal întocmit la data de 2 iulie a.c., polițiștii din Sângeorz-Băi au dispus reținerea pentru 24 de ore a unui bărbat de 54 de ani, din Sângeorz-Băi, cercetat pentru săvârşirea infracţiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere, punerea în circulație sau conducerea unui autovehicul neînmatriculat și refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice.
"Acesta a fost depistat la data de 2 iulie a.c., la volanul unei autoutilitare cu numere provizorii, iar în urma testării cu aparatul etilotest, rezultatul a fost 0,98 mg./l alcool pur în aerul expirat, însă a refuzat recoltarea de probe biologice în vederea determinării alcoolemiei.
Totodată, în urma verificărilor, polițiștii au constatat că bărbatul în cauză are dreptul de a conduce autovehicule suspendat, iar autoutilitara condusă ar avea numerele de înmatriculare expirate", se arată în comunicatul IPJ BN.
Bărbatul se află în arestul Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud, iar polițiștii rutieri din Sângeorz-Băi continuă cercetările în cadrul dosarului penal întocmit.
Citiţi şi:
- Dosar penal pentru un bărbat din Sângeorz –Băi! Implicat într-un accident, bărbatul avea permisul reţinut şi conducea o maşină neînmatriculată
- Băut şi cu permisul suspendat, pe drumurile din Sângeorz-Băi
- Poliţiştii rutieri au reţinut 37 permise. Amenzi de peste 175.000 lei şi dosare penale, la finalul săptămânii
- Dumitrean cercetat pentru o triplă infracţiune rutieră
- Doi tineri de 16 ani, din Sângeorz- Băi, prinşi conducând prin oraş! Peste 130 de amenzi aplicate într-o singură zi
Adaugă comentariu nou