Fotbal. Liga a IV-a, etapa a doua a returului

Bârgăuanii s-au întrecut în ratări

Voinţa Mărişelu – H.Pr. Bârgăului 3-2 (1-2)

Domneşti, timp frumos, teren bun de joc, spectatori circa 50, avertismente: Bistrian, Hipi, Halostă, Moldovan F., Muscar şi Dodea. Eliminări: Muscar şi Halostă S. Marcatori: Gicu Ruscău (2), Hipi (1), Manolache (1) şi Muscar (1). Arbitraj bun a lui Augustin Borş – la centru, ajutat la cele două linii de Marica Mihai şi Avram Vasile. Observator AJF: Ureche Ioan.

Voinţa: Cămărăşan, Zăvoianu (min. 15 Drăguş Vasile), Dejan, Todoran, Moldovan F. (min. 45 Vereş), Muscar, Moldovan D. (cpt.), Muşină, Ţidor (min. 65 Băbuţan), Moldovan V. şi Fodor. Rezerve: Pop Marius, Manolache, Crăciun şi Cordoş. Antrenor: Irimia Lupan.

Hârtia: Bistrian, Matei (min. 80 Svobodă), Gavrilaş, Hipi, Surcel, Ruscău V. (cpt.), Ruscău G., Halostă S., Dodea, Ciurea şi Sas. Rezerve: Avram, Năstase şi Patca. Antrenor: Ioan Nicolae.

Sâmbătă, 15 noiembrie, de la ora 14, în etapa a doua a returului, la Domneşti, echipa locală a suportat al doilea eşec în faţa propriilor suporteri. Dacă în urmă cu două etape “vulturii” de la Cetate le-au administrat un usturător 5-1, de data aceasta echipa care a plecat cu cele trei puncte puse în joc au fost cei de la Prundu Bârgăului, câştigând cu 3-2. Cunoscută ca revelaţia campionatului, Voinţa Mărişelu, a câştigat multe partide în deplasare, în schimb pierde destul de uşor pe propriul teren. Cineva din tribună chiar spunea: “Nu-i nimic, ne scoatem punctele din deplasare”. Contrar jocului în primele 10 minute, când bârgăuanii au dominat, în min. 11 gazdele deschid scorul prin Muscar, care execută o lovitură liberă, magistral, de la 25 m, sub bară, în colţul lung: 1-0. Cum gazdele nu s-au bucurat foarte mult, şi pe nepregătite, în minutul următor oaspeţii egalează prin jucătorul Hipi, aflat în careul de 6 m, acesta trimite cu latul în plasă de lângă portarul Cămărăşan: 1-1. Trei minute mai târziu, acelaşi Hipi, argintul viu al oaspeţilor, ratează din 6 m, singur cu portarul, şutând mult peste transversală. Min. 25, tot Hipi ratează din careul mic din centrarea lui Dodea. Trei minute mai târziu se remarcă portarul Bistrean la pătrunderea lui Fodor, acesta şutează puternic, dar respinge cel din urmă. În ultimul minut al primei reprize, Ruscău Gicu, unul din fiii marelui fotbalist Gică Ruscău, îşi aduce echipa în avantaj: 2-1, care după o cursă de 30 m lateral trimite plasat în colţul lung. Min. 60, acelaşi jucător cu o poftă de gol, după o cursă de 40 de metri trimite mult peste bară din apropierea careului mic. Joc-şcoală pentru oaspeţi, Matei, Hipi, Ruscău Gicu, cel din urmă trimite cu latul în plasă, gazdele sunt făcute KO: 3-1. Min. 76, penalty pentru oaspeţi, Dodea pătrunde în careu, iar Drăguş Vasile atinge balonul cu mâna. Penalty este executat de Ruscău Valentin, dar apără portarul. Min. 80, Fodor centrează pentru Vereş, iar acesta trimite foarte aproape de stâlpul porţii. În minutele de prelungiri, gazdele reduc din handicap prin golul marcat de Manolache, din pasa lui Fodor: 3-2. La finele partidei cei din conducerea Voinţei Mărişelu, nemulţumiţi de maniera de arbitraj, i-au luat la întrebări pe cei care au condus partida, muştruluindu-i cu cuvinte jignitoare.

Ioan Nicolae, antrenor H. Pr. Bârgăului: “Sunt mulţumit de jocul prestat, dar nu şi de ratările uriaşe pe care le-am avut. Mulţumesc echipei pentru victorie”.