Campionatul Naţional de Culturism

Federaţia Română de Culturism şi Fitness, CSM, DSTJ BN a organizat, sâmbătă, 17 septembrie, de la ora 9.30, la 21.30, în Sala Sporturilor Bistriţa concursul naţional de culturism. La această întrecere au participat 130 sportivi de la cluburi cu renume şi numeroşi campioni.

O comportare destul de bună au avut şi sportivii bistriţeni Liviu Varga, cel care a obţinut medalia de argint la culturism clasic, 168 cm; Alexandra Habor – medalie de bronz la Bikini – 163 cm; tot medalie de bronz a câştigat şi Alexandra Cardoş la + 163 cm. Surpriza a venit din partea sportivei Simona Szasz, medalie de bronz la Culturism senioare, +55 kg, participând totodată la primul ei concurs. Sportivul bistriţean Claudiu Lăcătuş, de la Dumifitness Cluj-Napoca, deţinător al mai multor medalii naţionale, a ocupat locul IV la categoria 100 kg, deşi acesta avea doar 90,3 kg, singurul bistriţean care a participat, până-n prezent, la această categorie pentru naţionale. Acest sportiv a mai obţinut locul V, alături de soţia sa, Szasz Simona la perechi. De menţionat faptul că Simona a început acest sport în urmă cu numai patru luni şi este antrenată de soţul ei, Claudiu Lăcătuş.