Carla Bora, dublă vicecampioană regională la cadeţi la înot! Urmează etapa finală

În perioada 21-23 aprilie la Oradea, Bacău şi Izvorani s-au desfăşurat etapele regionale ale Campionatului Naţional de înot, categoria cadeţi, fete 12-13 ani şi băieţi 12-14 ani. Judeţul nostru a fost arondat centrului Oradea.

Carla Bora de la Clubul Sportiv Tibi a participat la categoria fete 12 ani. Sportiva bistriţeancă a cucerit 2 titluri de vicecampioană regională, la 100 m liber şi 200 m liber.

“La această categorie de vârstă, probele 200 m liber şi 200 m mixt au fost probe de barem pentru calificarea la etapa finală din iulie. Sportiva noastră şi-a realizat cu uşurinţă baremul. Părerea noastră este că aceste bareme ar trebui sa fie mai severe. O felicităm pentru cele 2 titluri de vicecampioană regională. În cele 2 probe, podiumul a fost identic, ocupat de aceleaşi 3 sportive ordine identică.

În acest moment sportivei noastre îi sunt accesibili timpi mai buni, deci mai avem de lucru la pregătirea psihologică. Chiar şi aşa, analizând şi rezultatele din celelalte 2 centre, la nivel naţional este foarte bine clasată în aceste probe, urmând să ia startul la faza finală în cea mai bună serie valorică. La Oradea a mai avut clasări în primele 8 locuri, locul 5 la 200 m mixt, locul 6 la 100 m bras şi locul 7 la 100 m spate. Ne pregătim pentru umătoarele concursuri, continuăm selecţia pentru grupele de performanţă atât in Bistriţa cât şi în Beclean”, ne-a declarat preşedintele clubului Tiberiu Horgoş.