Cinci medalii obţinute de elevii Rodicăi Drăguş, la Naţionalele de Schi Biatlon. 33 medalii, obiectiv realizat

În acest week-end, Harghita Băi a fost gazda Campionatului Naţional de Schi Biatlon junior şi ale Campionatelor Naţionale ale Cluburilor Sportive Şcolare. Sportivii de la LPS Bistriţa, antrenaţi de prof. Rodica Drăguş, au cucerit 5 medalii în probele individuale şi de ştafetă, astfel că, în acest sezon competiţional, au strâns nu mai puţin de 33 de clasări pe podium, depăşind obiectivul de 30 de medalii, ceea ce nu e puţin lucru.

Astfel, în probele de 6 km sprint şi 7,5 km,  Ioana Andreica a obţinut locul II. Ştafeta de 3x7,5 km, în componenţa Ioana Andreica, Dumitrela Andreica şi Alexandra Buhai, a obţinut medalia de bronz în ambele competiţii, iar ştafeta de cadeţi – Florin Păvălean, Darius Hăngănuţ şi Florin Iftimie, au terminat pe locul III în proba de 3 x 4 km.

Antrenoarea Rodica Drăguş va participa alături de Petrică Hogiu şi Alin Cioancă, sportivi ai lotului naţional, la Campionatul Naţional Schi Fond seniori, care se desfăşoară în perioada 21-26 martie la Cheile Grădiştei.