Concursul de ciclism “La BRAZI“. Bistritz Racing Team Bistriţa, început bun de sezon

Evenimentul “La BRAZI” a fost un concurs de mini enduro desfăşurat în padurea de conifere situată între strada Tabără şi strada Dâmbului, în acest sfârşit de săptămână. ‘’La BRAZI” a fost primul eveniment organizat de către asociaţia Bistritz Racing, înfiinţată cu scopul de a organiza cât mai multe evenimente de ciclism, care să atragă populaţia înspre practicarea acestui sport, atât la nivel de competiţie, cât şi ca activitate de petrecere a timpului liber.

Concursul s-a desfăşurat pe patru trasee scurte, de aproximativ 350m fiecare, pe care concurenţii trebuia să le parcurgă în cel mai scurt timp cumulat.

In ciuda condiţiilor meteo nefavorabile, s-au adunat participanţi din mai multe oraşe ale ţării, precum Braşov, Piatra Neamţ, Sighetul Marmaţiei, Oradea, Timişoara, Năsăud şi, bineînţeles, Bistriţa. Au fost 32 de concurenţi, împărţiţi pe categorii de vârstă şi sex, juniori (14-18 ani), seniori (18-30 ani), Masters (peste 31 ani) şi fete.

La categoria juniori, primele trei locuri au fost ocupate de către Darius Nedelea -  locul I, Cristi Gălan - locul II şi Alin Pavelea - locul III. La categoria Masters, locul I a fost ocupat de Fabian Istvan, locul II  - Ionuţ Grecu şi locul III  - Lucian Mirza.

La categoria cu cei mai multi concurenţi, seniori, locul I a fost ocupat de Matei Moisil, care, deşi are doar 15 ani, a optat să concureze la categoria cea mai competitivă. L-a urmat, Alexe Ioan Băieşiu, pe locul II, la o diferenţă de 2 secunde, iar pe locul III, la o diferenţă de 5 secunde, Ioan Sava, din Braşov. Singura reprezentantă a sexului frumos a fost Petra Zăgrean, care a reuşit să parcurgă cu bicicleta toate cele 4 trasee dificile.

Evenimentul a fost organizat cu ajutorul voluntarilor, a sponsorilor: Bistritz Bike Shop, Viena Cafe, Tourmont King, Biciclete Pegas, Brutăria Dabro, The Drink Store, Drag Zone, Atelierul de Imagini, Tudel Publis si a partenerilor -  Primăria municipiului Bistriţa, Serviciul Salvamont Bistriţa-Năsăud.

Felicitări tutoror iubitorilor de bicicletă. Lanţ întins!

Un început de sezon excelent al echipei Bistritz Racing Team Bistrita la concursul "La BRAZI":