Copiii de la LPS Bistriţa aleargă bine spre podium!

Săptămâna trecută, pe Stadionul “Iolanda Balaş Soter” Bucureştis-a desfăşurat etapa naşională a Campionatului Naţional de Atletism rezervat copiilor 1,2,3.

Atleţii de la LPS Bistriţa au reuşit să se califice în finală, dar şi să obţină clasări pe podium. De departe, cea mai medaliată sportivă de la Bistriţa a fost Iulia Georgeta Mănăstire.

Aceasta a obţinut locul al doilea în probele de 80 m (cu un rezultat de 10,60, după ce se calificase d epe locul al patrulea) şi de 200 m (cu timpul de 27:06). La 200 m, o altă bistriţeancă a reuşit o clasare pe podium, şi anume Kristine Muller, cu 27.72.

La 4X100 metri, LPS Bistriţa s-a clasat pe locul al doilea. Ştafeta le-a avut în componenţă pe Kristine Muller, Isabella Elena Forai, Denisa Alexandra Măgheruşan şi Luciana Florina Frătean.

În probele masculine, cele mai bune rezultate au fost obţinute de Alex Liviu Hatfaludi - locul 4 şi Iustinian Tătar - locul 5, în proba de 800 m.

La competiţie, au participat 1276 de atleţi din care 712 la feminin şi 564 la masculine, legitimaţi la 127 cluburi din ţară. Rezultatele obţinute de toţi sportivii bistriţeni pot fi accesate pe site-ul Federaţiei Române de Atletism.