CUPA ROMÂNIEI: Săgeata Dumbrăvița - Dinamo Uriu: 3-0 (0-0)

Săgeata Dumbrăvița a întâlnit în prima etapă din Cupa României (sezonul 2016-2017) pe Dinamo Uriu. După pozițiile din clasament ale celor două echipe, oaspeții plecau drept favoriți. Dar în Cupă totul este posibil. Având experiența meciului direct din campionat, Săgeata a încercat de data aceasta o altă partitură tactică (4-2-3-1) cu scopul de a nu se mai crea acea gaură neagră de la mijlocul terenului. Astfel, în prima repriză, Coste și Orban, doi jucători masivi, au fost poziționați în fața apărării cu scopul de a recupera cât mai multe mingi și de a face legătura între apărare și mijloc (problema cea mai deficitară a echipei în meciurile de până acum).
Prima repriză a fost una mai mult de tatonare, fiecare echipă având câteva ocazii de poartă, fără rezultat pe tabela de marcaj.
La pauză, în locul lui Coste și Orban au intrat doi jucători mai mobili (Moldovan și Bindea) cu scopul de a iuți puțin jocul pe faza de atac. Schimbările au avut rezultat imediat: după 10 minute Săgeata conducea cu un neverosimil (pentru unii) 2-0. Au marcat Runcan și Norbert. Oaspeții au pornit la atac și au obținut rapid un penalti. Dar Săgeata a avut un portar care a făcut un meci mare: a apărat lovitura de pedeapsă, a scos la faza imediat următoare, a respins din poziție unu la unu. Felicitări, Daniel Plăian! După 10-15 minute de foc, Săgeata Dumbrăvița a echilibrat jocul și, pe un contraatac rapid, Runcan a stabilit scorul final: 3-0.
Surpriză sau nu, Săgeata Dumbrăvița elimină pe Dinamo Uriu și merge în turul II în Cupa României unde o va întâlni pe Venus Negrilești, cel mai probabil în primăvara anului 2017.
Echipa Săgeata Dumbrăvița: Daniel Plăian, Vasile Leach (Cristian Cotuț), Alex Vlașin, Ionuț Oprea, Valentin Căienar, Răzvan Orban (Denis Bindea), Constantin Coste (Ionuț Moldovan), Paul Mureșan, Daniel Pop, Czire Norbert (Vasile Mizgan), Alex Runcan. Rezerve: Denis Bindea, Ionuț Moldovan, Cristian Cotuț, Vasile Mizgan.