GLORIA - STEAUA 1-2 (0-1)

„De data aceasta ne-au năşit ei pe noi”

Pe un gazon excelent şi un timp foarte bun de fotbal, cei aproximativ 10.000 de suporteri au asistat la un spectacol adevărat, aşteptat cu mare interes de miile de suporteri veniţi de peste tot.

Partida dintre Gloria şi Steaua, cap de afiş, era cel mai mediatizat pe posturile de televiziune, acesta ţinând cont de prestaţia foarte bună a jucătorilor noştri şi, de ce nu, revenirea în forţă a Stelei.

Dacă până în prezent steliştii recunoşteau că noi le suntem naşii, în ultimii cinci ani atât pe terenul propriu cât şi în deplasare, iată că tradiţia s-a schimbat, să sperăm că doar pentru acest joc. A fost o luptă dârză, fără „sânge”, cum eram obişnuiţi, câştigând cel care şi-a dorit mai mult victoria, victorie muncită doar pe gazon şi nu cum anticipau gurile rele.

Începutul partidei îi aveau la cârma jocului pe glorioşi, foarte aproape de deschiderea scorului. Min. 4 – Ciucă şutează puternic pe lângă bara lui Tătăruşanu. Două minute mai târziu, omul nostru de aur – Moraeş – singur cu portarul în 6 m, dar fostul nostru portar blochează balonul la picioarele acestuia. Contrar cursului jocului, când nimeni nu se aştepta, apare un Karamian A., care pe un contraatac trimite cu latul în colţul lung al porţii lui Albuţ: 0-1. Din acel moment au urmat câteva faze pe poartă aparţinând steliştilor, dar, ca de fiecare dată, rezolvate de Albuţ. Min. 40 – Homei şutează puternic de la 30 de metri peste bară. Min. 49 – tribunele din Parcul Municipal „sar în aer”, atunci când argintul viu – Moraeş – egalează, marcând cu capul din centrarea lui Coroian. Bucuria a fost de scurtă durată, întrucât în minutul următor steliştii preiau conducerea prin golul marcat cu capul de Stancu din centrarea lui Nicoliţă: 1-2. Min. 57 – Nicoliţă scapă singur pe partea dreaptă, şutează puternic la firul ierbii, dar reţine Albuţ. Patru minute mai târziu, foarfeca lui Coroian din centrarea lui Homei, dar fără rezultat. Min. 76 – bara laterală a lui Albuţ se cutremură la torpila lui Kapetanos. Min. 88 – Matei trece pe lângă gol la şutul din 8 m, trimiţând în plasa laterală.

Ultimele minute, ca şi primele, îi găsesc pe gazde atacând în valuri dar fără ca tabela de marcaj să sufere vreo modificare. De remarcat lucrul foarte bun al jucătorilor: Latovlevici, Homei, Ciprian Petre, Albuţ şi, bineînţeles, ca de fiecare dată pe tabela de marcaj - Moraeş, omul nostru de aur.

GLORIA: Albuţ, Ciprian P., Ciucă, Mureşan A., Coroian (cpt.), Moraeş, Jose Rui (min.83 Velcovici), Latovlevici, Frăsinescu, Homei (min.81 Matei) şi Băjenaru (min. 58 Keita). Rezerve: Ţurcaş, Năstase, Săceanu şi Mandea. Antrenor principal: Marius Şumudică. Director tehnic: Remus Vlad. Antrenori secunzi: Coroian şi Bărbulescu. Antrenor cu portarii: Nalaţi Aurel, medic: dr. Radu Caizer.

STEAUA: Tătăruşanu, Parpas, Emeghara, Golanski (min.67 Toja), Jelev, Kapetanos, Tănase, Karamian A.(min.71 Tudose), Nicoliţă, Marin Petre (cpt.), Stancu (min.82 Romeo Surdu). Rezerve: Zapata, Baciu, Moreno şi Tall Gora. Antrenor principal: Mihai Stoichiţă, antrenor secund: Mihai Teja, manager general: Basarab Panduru, antrenor cu portarii: Andrei Speriatu, preparator fizic: Ionel Colonel, medic: Radu Paligora. Avertismente: Jose Rui, Nicoliţă şi Marin Petre. Arbitrii partidei: Balaj Pavel Cristian (Baia Mare), A2 – Nica Cristian (Ploieşti), A2 – Szekely Iulian (Cluj-Napoca). R.- Unimatan Paul Vasile (Zalău). Observatori: Boit Viorel (Timişoara) şi Sajtos Laszlo (Sibiu).