Fotbal. Liga a IV-a, etapa a II-a

Demonstraţie de fotbal oferită de feldrihani

Silvicultorul Maieru – Prosomeş Feldru 0-2 (0-1)

Duminică, 29 august, de la ora 17, pe un timp foarte bun de fotbal, fiind şi prima zi calendaristică de toamnă, la Maieru s-a disputat mult aşteptata partidă dintre Silvicultorul, echipa gazdă, cu vechi ştate în Liga a IV-a şi nou promovata, Prosomeş Feldru. Am asistat la un joc frumos din partea ambelor echipe şi bineînţeles un arbitraj foarte bun al brigăzii condusă la centru de Cosmin Dosan, iar la cele două linii – Radu Caizer jr. şi Mircea Dumitrache. Obs. – Gheorghe Şuşnescu.

O primă repriză mai echilibrată, deşi oaspeţii deschid scorul în min. 20 la o acţiune de mare fineţe a lui Fodor, acesta stopează balonul pe vârful bocancului, după care centrează în 6 m lui Poenar nemarcat, iar acesta trimite cu latul în plasă: 0-1. Până la finele primei reprize, oaspeţii au mai avut situaţii de gol dar le-au irosit cu mare uşurinţă. Dacă prima repriză a fost mai echilibrată, cu un plus pentru nou promovată, în partea a doua a jocului tinerii jucători antrenaţi de Ioan Nicoară au demonstrat un fotbal de calitate, cu combinaţii de pase precum marile echipe, neoferindu-le minute în şir balonul gazdelor, fiind totodată simplii spectatori. Min. 48, din nou oaspeţii trec pe lângă gol în urma unei lovituri libere de la 20 m lateral executată de Alin Moldovan, dar bravul portar Hoza respinge de lângă bară. Două minute mai târziu, acelaşi jucător trimite o torpilă din acţiune de la 25 m milimetric cu bara transversală. Min. 59, singura fază discutabilă a partidei, când Fodor singur cu portarul îl driblează, încearcă să joace balonul, iar acesta îl opreşte din acţiune neputând continua faza. Un min ut mai târziu, joc-şcoală oferit de feldrihani. Unul dintre cei mai buni jucători – Grad – execută o lovitură liberă de pe partea dreaptă, iar noul intrat – Pavel – aflat în 8 m trimite cu capul puţin pe lângă bară. Min. 62, după atâtea ocazii irosite de vizitatori, Fodor, din acţiune şi după o cursă de 35 m, plasează balonul în colţul lung al porţii gazdă: 0-2. Plumbul greu din ghetele gazdelor se pare că îşi pune amprenta, aceştia cedând fizic la fiecare construcţie a oaspeţilor. Au urmat minute în şir când cei de la Prosomeş s-au întrecut în ratări care mai de care sau portarul Hoza, cel mai bun de la ei, făcând ca scorul să nu ia mari proporţii. Raportat la ocaziile mari de gol, putem vorbi că nimeni nu se supăra dacă scorul se termina 5 sau 6-0. Aşadar, nou promovata Prosomeş Feldru mai face o victimă, de data aceasta în deplasarea de la Maieru, după victoria de la Sângeorz Băi din etapa trecută, zdrobind Jelna cu 4-0.

Silvicultorul: Hoza, Varvari, Bizău, Buta, Boldiş, Avram (min.75 Ureche), Schuler, Rebrişorean, Munteanu, Ciociu şi Bontaş. Rezerve: Avram, Someşan şi Dănilă. Antrenor: Varvari Iacob jr.

Prosomeş: Nalaţi, Grad, Breşfelean, Pop C. (min.45 Pavel), Solomon, Horga (min.55 Seserman), Tomoioagă, Moldovan A., Poenar (min.86 Morpzan), Muscar, Fodor (min. 85 Canceu). Rezerve: Sângeorzan Ştefan, Bălan şi Iuşan. Antrenor: Nicoară Ioan.

Avertismente: Bizău, Buta, Solomon şi Muscar.

„Încă suntem în faza de căutare de jucători şi sperăm că vor mai veni trei sau patru. Sunt mulţumit cum jucăm în apărare, în aceste partide neprimind nici un gol, în schimb la finalizare trebuie să lucrăm mai mult şi să marcăm. Nu avem nici un obiectiv dar sperăm să ne clasăm pe unul din locurile 1-3. Duminică vom primi pe terenul din Sângeorz Băi vizita celor de la Progresul Năsăud” – antrenor Prosomeş Feldru, Nicoară Ioan.

P.S. La această partidă a lipsit motivat, fiind plecat cu o delegaţie în Constanţa, primul gospodar al comunei Feldru, Ştefan Sângeorzan, dar absenţa nu s-a făcut vizibilă întrucât cei doi fii ai lui – Ştefan şi Marius – au făcut ca totul să decurgă normal pentru o victorie, iar tatăl lor să fie mândru de ei. Bravo lor!