Derby-ul Ligii a IV-a sau derby-ul Văii Bârgăului

În data de 18 octombrie 2008 într-o zi însorită, pe baza sportivă „Heniu” din Prundu Bârgăului, s-a disputat etapa a 11-a din cadrul ligii a IV-a dintre Heniu Prundu Bârgăului şi AS Voinţa Livezile, condusă de brigada de arbitri Ştefănuţ Claudiu, divizionar B, şi cei doi arbitri de linie Marica Mihai şi Ungur Mihai, iar observator, Victor Ciocan.

Ca la orice derby, indiferent în ce ligă se dispută, s-a început prudent de ambele echipe, s-au tatonat mai mult de un sfert de oră, iar după aceea, Livezile a început să pună în pericol poarta apărată de Pop Horaţiu, apărătorul buturilor celor din Prund.

Cei din Livezile, cu un Pop Doru – jucător experimentat, ce a trecut pe la mai multe echipe din Liga a II-a, le-a transmis multă siguranţă mai tinerilor săi coechipieri, cu pase lungi pe vârfuri, rapid, ca Bugnar şi Rus Sebastian, cei din Livezile au deschis scorul în min. 17, prin Rus Sebastian din centrarea rapidului Bugnar, cu un şut plasat de la 20 m din afara careului.

C

u un joc frumos, fără durităţi din partea ambelor echipe, în min. 22 jucătorul Georgiţă, la un corner, trimite cu capul mingea în poarta lui Pop Horaţiu, iar echipa din Livezile, din acest minut, pune stăpânire pe mijlocul terenului, combină cu dezinvoltură şi firesc, în min. 45, acelaşi Rus Sebastian înscrie cel de-al doilea gol al său şi al treilea gol al echipei sale, intrând la cabină cu un liniştitor scor de 3-0.

În cea de-a doua repriză, ca lider al ligii IV-a, jucătorii lui C-tin Sava nu au mai forţat, un scor de 3-0 fiindu-le suficient, pasând în linişte la mijlocul terenului.

Jucătorii lui Nae, forţând pe tot parcursul reprizei a II-a, golul de onoare fiind reuşit prin Ruscău George, în min. 51, după un şut puternic, portarul Voievod Silviu a respins în faţă, iar Gicu Ruscău junior a împins mingea în poartă.

Astfel s-a încheiat derby-ul etapei a 11-a din Liga a IV-a, dintre cele două echipe.

Ar mai fi de menţionat că la echipa gazdă au apărut şi unele ieşiri nesportive şi de aceea au fost avertizaţi, cu cartonaş galben, Matei Răzvan, Hipi Alexandru, Halostă Sergiu şi Svobodă Călin (Heniu Prundu Bârgăului), iar de la Voinţa Livezile au fost avertizaţi, cu cartonaş galben, jucătorii Sigartău Otinel şi Tomoioga Ionel.

Heniu Prundu Bârgăului: Pop Horaţiu, Hipi Alexandru, Matei Răzvan, Sas Sorin, Dodea Andrei, Halostă Sergiu, Haidar Denis, Nicolae Marius, Năstase Emanuel, Ruscău George, Ruscău Valentin. Rezerve: Ciurea George, Svoboda Călin, Mateşan Petru, Luncaşu Sergiu, Patca Aurelian, Chifa Ioan. Antrenor: Nicolae Ioan.

AS Voinţa Livezile: Voievod Silviu, Precup Ionuţ, Pop Doru, Georgiţa Adrian, Bucnar Vladimir, Tomoiooga Ionel, Iacob Ionuţ, Bucur Eugen, Haliţă Solomon, Sigartău Otinel, Rus Sebastian. Rezerve: Szabo Gabriel, Monorean Petru, Pop Cornel, Darlaci Sandor, Rus Alexandru, Burcutean Alin, Marc Răzvan. Antrenor Sava Constantin