alp
 

FESTIVALUL CELTIC TRANSILVANIA BECLEAN. Programul complet

Vineri 22 iulie
Orele 11.00 – 16.00: Reenactment – sosirea trupelor participante (vizită la Primăria Beclean a celor de la Terra Taurina și Terra Celtica)
Orele 15.30-16.00: Deschiderea oficială a ediției a III-a a festivalului. Invitați primarul orașului Beclean, Nicolae Moldovan, și alte oficialități
Orele 16.00-21.00: Instalarea taberelor, antrenamente, repetiție scenariu
Orele 16.00-20.00: Program artistic: folclor și tradiții arhaice, muzică populară: Maria Casandra Hausi, Ana Ilca Mureșan, Mădălina Ancuța Mârza, Teatrul Nescris ”Constantin Iugan” Șanț, Taraful tradițional din Sîngeorz-Băi, Ansamblul folcloric ”Păunița” Sîngeorz-Băi, Ansamblul folcloric ”Flori Dumitrene”, Nicolae Pițiș (declarat de UNESCO ”tezaur uman viu”, apare pe coloana sonoră a celebrului film ”Pintea”), Ionuț Filip, Daniel Rațiu, Elisabeta Guzu, Grigore Sâmboan, Alina Ceuca, Cristina Bugnar, Ana Maria Marti, Oana Matei, Lenuța Filipoi, Anamaria Mihăilă, Olimpia Guzu, Cristina Livia Scurtu, Raul Mihai Turda
Prezintă: Iosif Ciunterei și Mariana Harosa.
Orele 20.00-00.00: Program muzică folk și rock: Andrew McGuiness, trupa Arhaic, Dirty Shirt, Ad-Hoc
Sâmbătă 23 iulie
Ora 11.00: Paradă în interiorul Complexului Turistic Băile Figa
Ora 11.30: Deschiderea oficială a Satului celtic, ghidaj de prezentare a acestuia
Ora 12.00: Prezentarea asociației Terra Taurina (Ita) – prezentare echipament celtic, vestimentatie și tehnici de luptă
Ora 12.30: Inagurarea experimentului arheologic – Cuptorul de ceramică celtică – depunerea vaselor spre ardere în groapă, pornirea focului
Ora 12.45: Deschiderea atelierelor meșteșugărești – atelierul de țesut cânepă, atelierul de împletituri – demonstrații pe viu pentru public ale meșteșugarilor tradiționali
Ora 13.00: Prezentarea asociației Geto-dacii din Moldova – prezentare echipament războinici si nobili daci Furorum Getorum, povestea dacilor de dincolo de Carpați, echipamente si arme dacice pe înțelesul tuturor
Ora 13.30: Deschiderea atelierului de tir – Tras cu arcul dacic, aruncarea suliței, aruncare greutăți
Ora 14.00: Deschiderea atelierului de fierărit celtic – prezentare pe viu a instalării și funcționalității sale
Ora 14.15: Deschiderea atelierului de țesut antic și a celui de modelaj ceramic
Ora 14.30: Prezentarea asociației Terra Celtica (Pol) – prezentare echipament celtic, vestimentație civilă, meșteșuguri și tehnici de luptă celtice
Ora 15.00: Ghidaj de prezentare a satului celtic și enumerarea activităților ulterioare
Ora 15.30: Demonstrații de luptă – confruntare celtico-dacică cu diferite tipuri de luptători, lupte demonstrative 1 x 1, lupte pe butuci, lupte greco-romane
Ora 16.00: Prezentarea asociației Omnis Barbaria – povestea celților din Transilvania, conflictele daco-celtice, influențe și moșteniri în civilizația dacică
Ora 16.30: Continuarea experimentului arheologic – Cuptorul de ceramică celtică – acoperirea vaselor și oprirea focului până a doua zi
Ora 17.00: Prezentarea echipamentului războinicului celtic de la Ciumești – discuții și interacțiune cu publicul
Ora 17.15: Inaugurarea și prezentarea machete satului celtic realizată în colaborare cu Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud, Școala Gimnazială Grigore Silași și Asociația Celtic Transilvania
Ora 17.30: Ultimul ghidaj al satului și al atelierelor
Ora 17.45: Prezentarea pe scena a trupelor de reenactment participante
Ora 18.00: Închiderea manifestărilor din cadrul satului celtic
Orele 18.00-00.00 – Noaptea barbarilor: concerte de muzica rock cu New Proscenium, Ethernus, E-An-Na, Halmyris, Ashaena, God – The Barbarian Horde, Bucovina.
Duminică 24 iulie
Ora 11.00: Paradă în interiorul Complexului Turistic Băile Figa
Ora 11.30: Deschiderea Satului celtic, ghidaj de prezentare a acestuia
Ora 12.00: Prezentarea asociației Virtus Antiqua – prezentare a socieții de epocă romană de pe teritoriul Daciei romane, povestea gladiatorilor și a luptelor de gladiatori, ritualuri de purificare a războinicilor și gladiatorilor înainte de luptă
Ora 12.30: Ultima parte a experimentului arheologic – Cuptorul de ceramică celtică – scoaterea vaselor și expunerea lor pentru publicul larg
Ora 12.45: Deschiderea atelierelor meșteșugărești – atelierul de țesut cânepă, atelierul de împletituri – demonstrații pe viu pentru public
Ora 13.00: Prezentarea asociației Amicii Muzeului – prezentare echipament militar roman, prezentarea sitului arheologic Porolissum, demonstrații de tehnică și instrucție militara romană Legio VII Gemina Felix Pia Fidelis
Ora 14.00: Deschiderea atelierul de fierărit celtic – prezentare pe viu a instalării și funcționalității sale
Ora 14.15: Deschiderea atelierul de tir – Tras cu arcul dacic, aruncarea suliței, aruncare greutăți
Ora 14.30: Deschiderea atelierului de țesut antic și a celui de modelaj ceramic
Ora 14.45: Ghidaj de prezentare a satului celtic
Ora 15.00: Demonstrații de luptă – confruntare între gladiatorii asociatiei Virtus Antiqua, confruntare între războinici daci, celți și militari romani, lupte 1 x 1 în centrul satului celtic
Ora 16.00: Prezentarea grupului Lupii Daciei și povestea dacilor liberi
Ora 16.30: Prezentarea unității de soldați auxiliari Cohors I Batavorum Milliaria Civium Romanorum Pia Fidelis din cadrul asociației Virtus Antiqua
Ora 17.00: Ultimul ghidaj al satului și al atelierelor
Ora 17.30: Confruntarea finală între armata romană și războinicii celți și daci
Ora 17.45: Prezentarea pe scenă a trupelor de reenactment participante, acordări de diplome
Ora 18.00: Închiderea manifestărilor din satul celtic
Orele 18.00-00.00 – Seară irlandeză: concerte de muzică irlandeză cu Little Routes, Mist, Andrew McGuiness, Selfish Murphy, Rich Healey.

.

Adaugă comentariu nou

 
Design şi dezvoltare: Linuxship
[Valid RSS]