Festivalul - concurs de teatru ,, La Hanul Lui Mânjoală ''- ediţia a VI-a

 
 
”De ce, dacă noi jucăm în mod natural niște roluri, avem nevoie de teatru?”
În special, pentru a crea o oglinda sociala, a  reproduce exact sau caricaturiza societatea, pentru a intelege mai bine imperfecțiunile sale.
Cu aceste ganduri s-a pornit in organizarea celei de-a VI-a editii a Festivalului - concurs de teatru “La Hanul lui Manjoala”
Evenimentul, organizat de Scoala Gimnaziala Mariselu, duminica, 29.04.2018, a avut loc la Caminul Cultural Domnesti si s-a bucurat de sprijinul Primăriei Comunei Mariselu, Inspectoratului Școlar Județean Bistrița - Năsăud, și a Centrului Județean pentru Cultura Bistrița-Năsăud. 
De-a lungul concursului, elevi din ciclul primar, gimnaziu si liceu, au reusit să impresioneze publicul cu talentul, spontaneitatea  și energia specifice varstei. De altfel si in acest an s-a observant un progres in ceea ce priveste pregatirea pieselor participante in concurs, acordandu-se atentie celor mai mici datalii, ceea ce a dus la un eveniment de inalta tinuta si punand membrii juriului in postura de a avea dificultati in procesul de jurizare, motiv pentru care, consideram ca merita felicitati toti participantii la concurs si cu atat mai mult, premiantii.
 De asemenea, doresc sa felicit si in acelasi timp sa multumesc colegilor mei, cadrele didactice da la Scoala Gimnaziala Mariselu care s-au mobilizat in mod exemplar si s-au implicat atat in organizarea cat si in desfasurarea evenimentului.
Va asteptam cu drag, la editiile viitoare!
 
            Director,
Prof. Ignat George Ovidiu
 

REZULTATELE FESTIVALULUI-CONCURS DE TEATRU ,, LA HANUL LUI MÂNJOALĂ ’’ EDIŢIA A VI-A 2018:

 

SECŢIUNEA SCENARII LITERARE:

PREMIUL I: Chiforescu Medeea – Şcoala Gimnzaială Poiana Ştampei ( judeţul Suceava )

PREMIUL II: Mălăşincă Sebastian – Şcoala Gimnzială Mărişelu

PREMIUL III: Uruc Alexandra – Şcoala Gimnazială Panatau (judeţul Buzău )

 

SECŢIUNEA MONOLOG:

PREMIUL I: Rusu Iulian – Şcoala Gimnazială Poiana Ştampei

PREMIUL I: Podar Iulian Andrei – Şcoala Gimnazială Şieu

PREMIUL II: Şomotecan Melisa – Şcoala Gimnazială Mărişelu

PREMIUL III: Barta Sara Maria – Clubul Copiilor Beclean

 

SECŢIUNEA TRUPĂ – CICLUL PRIMAR

PREMIUL I: TRUPA ARIS – CLUBUL COPIILOR BECLEAN: PROF. COORDONATOR TOFAN VIORICA.

PREMIUL II: TRUPA ACTORINO – CSEI BECLEAN: PROF. COORDONATOR LUP CRINA, CÎRLEJAN ANICA, BACI AURELIA, DOROŞ ANGELA.

PREMIUL III: TRUPA DOMINO JUNIOR – ŞCOALA GIMNZIALĂ MĂRIŞELU: PROF. COORDONATOR PUŞCAŞ DIANA

 

SECŢIUNEA TRUPĂ – CICLUL GIMNAZIAL

PREMIUL I ( TROFEUL FESTIVALULUI ): TRUPA MAGICIENII- ŞCOALA GIMNZIALĂ ŞIEU, PROF.COORDONATOR MIHAELA ZBÎNCA, SIMONA GERMAN

PREMIUL II: TRUPA DOMINO – ŞCOALA GIMNAZIALĂ MĂRIŞELU: PROF. COORDONATOR CHEŢA RALUCA, REMAN IOANA

PREMIUL III: TRUPA THALIA – ŞCOALA GIMNZAIALĂ POIANA ŞTAMPEI: PROF. COORDONATOR POPESCU CAMELIA, PAICU DORINA

MENŢIUNE: TRUPA PARADOXURI – CLUBUL COPIILOR NĂSĂUD: PROF. COORDONATOR RUS MARIA.

Juriu: Menuţ Maximinian, Antonia Orban, Smaranda Mureşan, Irina Matei, Livia Chiriac. 

 

 

.

Adaugă comentariu nou

 
Design şi dezvoltare: Linuxship
[Valid RSS]