Gaz Metan Mediaș - Gloria Bistrița 3-1 (2-1)

Gloria Bistriţa a fost învinsă, scor 3-1, în prima partidă care a deschis returul Ligii I. Pentru o jumătate de oră, meciul părea echilibrat, mai mult, prima ocazie a aparţinut Gloriei, prin
Radu, din lovitură liberă.

Mediaşul a înscris prin kosovarul Azdren Llullaku, în minutul 31. Câteva minute mai târziu, debutantul Bogdan Antonache (18 ani) a marcat primul său gol în Liga I, iar tabela indica 1-1.Chiar dacă Enescu a ratat o mare şansă de gol pentru Bistriţa, până la urmă, fostul jucător al Gloriei în 2010, Thaer Bawab, a adus-o pe Gaz Metan în avantaj pentru a doua oară, în minutul 45.

Același jucător iordanian a marcat din penalty în minutul 60 și a stabilit scorul final, Gaz Metan Mediaș - Gloria Bistrița 3-1.

Gloria Bistrița a făcut deplasarea la Mediaș fără Curtuiuș - suspendat, Sighiartău și Kanon - accidentați și Markisio Moraes, care va reveni abia peste aproximativ o lună.

Gloria Bistriţa: Dolha – Țârcă, Ad. Iordache, Hlinca, Stroe (Jarda 46) – Enescu, Feher – R. Radu, C. Bucur (M. Stancu 65), Chiţu (Colţa 79) – Antonache.
Gaz Metan: Pleșca - C. Petre, Frăsinescu, Markovic, Buzean - V. Negru, Breeveld - Cojocnean, Bawab, Llulaku - Drăghici.

”Majoritatea jucătorilor sunt noi, avem juniori de la Bistriţa, jucători din eşaloanele inferioare, e greu să faci o echipă într-o lună şi jumătate. Sunt nemulţumit de unele greşeli individuale, în rest băieţii au avut disponibilitate la efort, au dorit, au alergat, au încercat să facă faţă, n-am ce să le reproşez prea multe. Experienţa mai mare a Mediaşului şi-a spus cuvântul, au obţinut o victorie meritată. Puteam să mai marcăm, puteam să mai şi luăm. Din vechea echipă ne-au mai rămas doar câţiva jucători. Am avut trei juniori în teren, Antonache care a marcat şi care mi-a plăcut, Jarda, Colţa. Stroe a fost la primul meci, l-am schimbat pentru că a fost depăşit de joc, poate emoţiile au fost prea mari. Şi Stancu a fost la primul meci, şi Antonache, şi alţii. Antonache a arătat lucruri frumoase, am încredere în el", a declarat antrenorul Nae Manea, la finalul partidei.

Acesta a menţionat că proiectele Gloriei sunt de viitor. "Încercăm să facem o echipă din mers, la fiecare meci vom încerca să scoatem tot ce putem. Sper să le prindă bine ce ne-a mai rămas de jucat în Liga I. Ne gândim la viitor. Dacă vom retrograda, deşi nu vom abandona niciun moment lupta, la anul ne vom gândi din nou la promovare. Sigur că situaţia arată rău, avem doar 12 puncte, nu va fi uşor, suntem conştienţi de asta, dar surprize se pot întâmpla oricând. Sper ca această insolvenţă în care a intrat clubul să rezolve anumite lucruri, putem face o strategie pentru următorii trei ani. Nu cred că se va întâmpla să intrăm în faliment, contractele jucătorilor nu mai sunt mari. Gloria nu se va desfiinţa, este echipa oraşului, oamenii nu cred că vor accepta să se întâmple aşa ceva la Bistriţa”, a adăugat Nae Manea.

În etapa a XXI-a Gloria Bistrița o va întâlni pe Ceahlăul Piatra-Neamț, vineri, 1 martie de la ora 19:45.