Gloria Bistriţa, învinsă la Târgu Mureş de formaţia lui Sabău

sursa:cfgloria.ro

Început bun pentru echipa bistriţeană, care intră hotărâtă pe teren şi trece pe lângă deschiderea scorului în minutul doi, când Constantin Roşu centrează de pe partea dreaptă, Marius Curtuiuş reia cu capul, portarul Botoşer  respinge în bară, iar mingea iese în corner.  Acelaşi Curtuiuş mai are o ocazie în minutul 23, când trimite peste poartă.

Din min. 28, Gloria rămâne în inferioritate numerică, Curtuiuş este trimis la cabine după un fault asupra lui Alexandru Dan. Opt minute a mai rezistat Gloria, gazdele deschid scorul prin Walter Heil. Repriza secundă avea să fie tot în avantajul gazdelor. Mai întâi, Hlinca şi Roşu trec pe lângă gol, ca apoi Buhăescu să mărească avantajul la 2-0. Gloria reduce din diferenţă prea târziu, în minutul 91, Brumă este faultat în careu, iar Feher marchează de la punctul cu var. Se încheie 2-1 pentru mureşeni, Gloria rămâne pe locul secund al clasamentului, în timp ce ASA Tg. Mureş a urcat pe locul al III-lea.

Echipa trimisă în teren de staff-ul tehnic al Gloriei: Călin Albuţ – Florin Ţîrcă, Ionuţ Hlinca, Chibulcutean, Polgar – Tinuţ Budăcan, Radu Mărginean (Feher 16), Adrian Nalaţi, Constantin Roşu (Fizeşan 67) – Daniel Brumă, Marius Curtuiuş.

După zece etape, echipa noastră are 17 puncte, locul secund, 5 victorii, 2 egaluri şi 3 înfrângeri. Următoarele 3 partide ale Gloriei:

• 9 Noiembrie: Gloria Bistriţa - Olimpia Satu-Mare;
  • 16 Noiembrie: Gloria Bistriţa - CSU Craiova;
  • 23 Noiembrie: Minerul Motru - Gloria Bistriţa.