Gloria - CS Mioveni 2-0, rămânem liderul clasamentului

Primă repriză modestă între liderul clasamentului și ocupanta locului al X-lea. De remarcat a fost șutul spectaculos expediat de Marius Feher, mingea a trecut peste poartă, în rest joc slab, confuz și fără ocazii importante de gol. A urmat o repriză secundă animată de cele două goluri ale Gloriei. În minutul 60 echipa bistrițeană beneficiază de o lovitură liberă periculoasă din apropierea careului. Execută Feher, portarul scoate de lângă bară. Minutul 70 al partidei – penalty pentru Gloria, execută numărul 11 Feher iar mingea scutură plasa porții apărate de Ciucă. 1-0 pentru formația alb albastră. Minutul 90 – Marian Chițu avansează periculos spre poartă, șutează spectaculos, mingea lovește bara transversală și intră în poartă. 2-0 pentru Gloria!
Echipa: Albuț – Țîrca (Dinu Sănmărtean 39), Chibulcutean, Hlinca, Polgar – Mărginean, Budăcan (Chițu 69) – Stancu, Feher, Roșu – Brumă (Antonache 46).
Declarații Cristian Coroian – Director tehnic: “Am anticipat că o să avem un meci greu astăzi cu cei de la Mioveni, am avut un meci mai slab, suntem totuși fericiți că am adunat puncte, că am câștigat, deși jocul a lăsat astăzi de dorit. Importante sunt cele trei puncte și meciul următor, chiar dacă UTA este pe ultimul loc în momentul acesta, va fi un meci greu. Avem două deplasări consecutive la Arad și Craiova, ne propunem să aducem cât mai multe multe”.
Pentru Gloria urmează două partide în deplasare, cu UTA Arad și FC UNIVERSITATEA Craiova, pe 19 respectiv 26 Octombrie 2013. Următorul meci acasă e împotriva echipei Metalul Reșita, în 2 Noiembrie, iar pe 6 Noiembrie va avea loc derby-ul cu ASA Tg. Mureș.