Gloria Progresul Bistriţa 2003, finalistă a turneului organizat de CFR Cluj

Sorel Şerbănescu

Juniorii D 2003 ai Gloriei, continuând pregătirea de iarnă în perspectiva competiţiilor oficiale ce urmează, a participat weekend -ul trecut la un turneu organizat în Parcul Feroviarilor de clujenii de la CFR. Competiţia a adunat la start 12 formaţii, organizate în 4 grupe a câte 3 echipe.
Bistriţenii au reuşit să câştige grupa C, datorită victoriilor cu "U" Cluj, scor 4-0 (au marcat A. Muscelean, S.Banc-2 şi D. Moldovan) şi A.S.A. Tg-Mureş, scor 2-1, după executarea loviturilor de departajare (S.Banc şi S.Moldovan), la finalul timpului regulamentar de joc fiind consemnată o remiză albă.

Astfel, micii glorioşi au produs surpriza şi s-au calificat în semifinalele competiţiei, unde au întâlnit Kinder Tg. Mureş, echipa care a reuşit la rândul său să surprindă asistenţa, câştigând grupa din care mai făcea parte şi echipa gazdă, CFR Cluj. A rezultat un meci aprig disputat, pe contre, jucătorii Gloriei deschizând repede scorul, prin D. Ghiţă, apoi ocaziile au alternat de la o poartă la alta, însă pe finalul primei reprize cei de la Kinder reuşesc să egaleze, 1-1. Rezultatul avea să rămână neschimbat până la finalul timpului regulamentar de joc, când, conform regulamentului de desfăşurare, pentru stabilirea învingătoarei s-au executat lovituri de departajare. S.Banc şi S. Moldovan au marcat pentru bistriţeni şi au adus victoria Gloriei cu scorul de 2-1.

Finala competiţiei a adus faţă în faţă surpriza turneului, Gloria Bistriţa, şi Viitorul Gherla, practic campioana judeţului Cluj la categoria aceasta de vârstă. Partida s-a desfăşurat în condiţii de iarnă autentică, însă a rezultat un joc frumos, cei din Gherla având iniţiativa şi o bună posesie, bistriţenii încercând să închidă jocul şi să răspundă cu contraatacuri rapide.

Pâna la urmă echipa din Gherla a reuşit să deschidă scorul, la o desincronizare a apărării noastre, însă pe finalul primei reprize, jucătorul Gloriei, S. Moldovan aduce egalarea: 1-1. Acesta pleacă din jumătatea proprie, face din 3 adversari jaloane de antrenament şi reuşeşte un şut imparabil din careu, la colţul lung.

Diferenţa de vârstă (1an, Gloria având doar jucători născuţi în 2003), oboseala şi mai puţina experienţă şi-au spus cuvântul în repriza a II-a, când cei din Gherla au insistat şi reusit să marcheze din nou: 2-1. Finalul jocului i-a găsit pe micii glorioşi atacând, însă două mari erori de arbitraj, un fault evident asupra lui R. Sulici şi un henţ al unui apărător advers, ambele în careu, ne-au refuzat măcar un scor egal, ce ne-ar fi dus la lovituri de departajare.

Gloria 2003 a terminat competiţia pe locul II, performanţă notabilă, care dă speranţe de evoluţii mai bune pe viitor. Felicitări antrenorului, copiilor şi părinţilor care au făcut posibilă prezenţa la această competiţie.

Gloria Progresul: antrenor Valer Săsărman. I. Dragu, A. Găurean, D. Pop, A.Şerbănescu,T. Domide, S. Moldovan, A. Muscelean, R. Sulici, S. Banc, A. Torok, D. Ghiţă, A.Ghiţă, D. Moldovan, M. Butuza.