Gloria se încurcă cu FC Bihor şi reuşeşte doar o remiză, scor 1-1

sportulbistritean.ro

Gloria Bistriţa a remizat acasă, cu FC Bihor, scor 1-1, într-o partidă contând pentru etapa a 13-a din Liga a II-a.

Misiune uşoară, la prima vedere, pentru liderul campionatului, în faţa unor adversari care se luptă pentru evitarea retrogradării. Gloria începe meciul aşa cum ne-a obişnuit, dominându-şi adversarul. Pofta de joc a lui Velcovici şi Predescu creează panică pe partea stângă şi primele ocazii la poarta bihorenilor. Silvăşan şi apoi Predescu, îl pun la încercare pe Pogacsics, dar portarul oaspeţilor e de fiecare dată la post. Replica vine prin Pop şi Birtalan, dar niciunul nu nimereşte poarta. Golul vine abia pe finalul primei reprize, cum era firesc, în poarta bihorenilor. Predescu centrează perfect pentru Silvăşan, care înscrie cu sânge rece. 1-0 la pauză şi cele trei puncte păreau asigurate.

La reluare, Gloria o lasă mai moale, Manea bate în retragere şi-l schimbă pe Silvăşan cu Keita. Presiunea la poarta adversă scade treptat iar orădenii prind curaj. Curaj concretizat pe tabelă în minutul 69, când nou-intratul Sfârlea găseşte o pasă pentru Florin Pop: şut la colţul lung, pe jos, cu bara şi era 1-1. Manea schimbă iar, ofensiv, de această dată, intră Curtuiuş, dar lipsesc ideile iar benzina lui Predescu şi Velcovici e pe terminate. Final cu Gloria în atac şi cu Tudose la finalizare, dar Pogacsics e la post. În prelungiri, Curtuiuş putea fi erou, dar ratează incredibil, din şase metri şi Gloria scapă şansa de a se distanţa în fruntea clasamentului.

Gloria Bistriţa: Lăzăreanu; Peteleu, Năstase, Reano, Cafasso - Predescu (Curtuiuş `73), Tudose, Mărginean, Velcovici - Silvăşan (Keita `60), Voinea

Rezerve: Botoşer, Keita, Feher, Curtuiuş, Rogozan, Constantin, Patca

Antrenor: Nicolae Manea:

FC Bihor: Pogacsics; Diarra (Lupu `88), Muscă, Diaconescu, Oltean - Sorin, Sălagea, Birtalan, Bârza (Sfârlea `61) - Fl. Pop, Danci

Rezerve: Fildan; Popa, Florean, Achim, Sfârlea, Lupu, Petrache

Antrenor: Stelian Farcău

Arbitri: E. Voicu (Bacău); I. Sezekely (Cluj-Napoca), Al. Vodă (A. Iulia)