Gloria - Vojvodina Novi Sad 1-2 (1-1)

Gloria a pierdut ultimul meci de pregatire al acestui stagiu, 1-2 cu Vojvodina Novi Sad din Serbia, golul echipei noastre fiind reusit de Anca ’19.

Gloria Bistrita a sustinut, miercuri, 28 ianuarie, al patrulea si totodata ultimul meci amical din cadrul acestui stagiu de pregatire, in compania echipei FK Vojvodina Novi Sad, locul 2 in prima liga din Serbia. Partida, care s-a disputat pe unul dintre terenurile bazei Adora Fotball Center din Belek, s-a incheiat cu victoria echipei din Serbia, scor 2-1. Din cauza faptului ca arbitrii acestui meci au ajuns la teren abia in a doua repriza, prima parte a fost condusa de un reprezentant al Vojvodinei, fost arbitru, iar o parte din a doua repriza de medicul ACF Gloria, Dan Dragos Craciun, si el fost cavaler al fluierului.

Gloria a inceput bine jocul. In minutul 9, Marginean a sutat peste transversala, iar doua minute mai tarziu Muresan a fost aproape de a marca. In minutul 12, a fost randul sarbilor sa creeze emotii la poarta Gloriei, dar Albut a scos o minge pe care scria gol. Vojvodina a ratat o noua ocazie in minutul 14, dar in minutul 19 Gloria a deschis scorul: Enescu a sutat de la distanta, portarul sarb a respins in fata si, pe faza, Anca a trimis mingea in plasa. In minutul 25 Albut a aparat un penalti acordat pentru un fault inexistent. Vojvodina a egalat in minutul 44 prin Mrdja, desi in prima repriza Gloria a fost stapana balonului. Dupa pauza, echipa din Serbia a ramas la fel de artagoasa si periculoasa pe contraatac, iar in minutul 54 Aleksici a patruns in careu si l-a invins pe Turcas. Gloria a intrat apoi in jocul fizic al sarbilor, care au trecut pe langa golul trei in minutul 57. Echipa noastra a avut sansa egalarii in minutele 67 si 76, prin Hora, respectiv Muresan, insa tabela a ramas neschimbata pana la final.

Antrenorul Ioan Ovidiu Sabau a folosit urmatoarea formula de echipa: Albut (Turcas ’46) - Vagner (Negrean ’81), Joao Pedro, Ciuca, Miclaus (D. Roman ’56) - C. Petre (Diogo ’46), R. Marginean, A. Muresan (Fizesan ’79), Enescu - Coroian (Borbely ’69), Anca (Hora ’56).

Bilantul meciurilor de verificare din primul stagiu de pregatire din Antalya este de doua victorii si doua infrangeri: 2-1 cu Energia Khabarovsk (goluri Coroian – penalti si Borbely), 1-0 cu Lokomotiv Moscova (gol Enescu), 1-2 cu VfL Wolfsburg II (gol Hora) si 1-2 cu Vojvodina Novi Sad (gol Anca).

Primul stagiu de pregatire din Antalya se va incheia joi, 29 ianuarie, cand este programata si plecarea spre Romania. Delegatia bistriteana va decola din Antalya la ora 13.30, urmand sa ajunga la Bucuresti in jurul orei 18.30, pe Aeroportul International Henri Coanda.

Ioan Ovidiu Sabau le va acorda elevilor sai o minivacanta de cateva zile, iar in data de 2 februarie Gloria va reveni in Antalya, pentru un al doilea stagiu, care va dura pana pe 16 februarie..

Ioan Ovidiu Sabau: Sunt multumit ca atitudine si ritm

Reactii dupa meciul amical Gloria - Vojvodina Novi Sad (1-2), disputat miercuri, 28 ianuarie, in cadrul primului stagiu de pregatire din Antalya, pe www.acfgloria.ro.

Ioan Ovidiu Sabau : „Ca ritm, a fost un joc destul de bun, dar inca se vede ca echipa sta in foarte putini jucatori, din pacate. Sunt jucatori care inca nu pot duce un ritm de prima liga. Cum le dai jocuri si lipsesc si unii jucatori mai importanti, se vede. In general, am avut actiuni bune si cateva ocazii de a mai marca. Sunt multumit ca atitudine si ritm. A fost si acea confuzie cu arbitrii, s-a creat o stare de nervozitate in prima repriza. Acestea sunt meciuri in care imi pot da seama pe cine pot conta. Meciurile spun valoarea unui jucator, potentialul lui, gandirea lui, si ne dam si noi seama in ce merita sa investim. Odata cu aceasta partida, s-a incheiat o perioada buna de pregatire”

Jean Padureanu : „A fost un joc destul de bun. Lipsa de experienta a unor jucatori, ratarile si faptul ca am luat goluri cu prea mare usurinta au dus la acest scor final. Meritam un meci egal”