Handbal feminin: CSM Bistrița - SCM Pitești 26-19

Echipa de handbal feminin CSM Bistrița a învins astăzi, scor 26-19 (10-9), pe SCM Piteşti. Partida, disputată în Sala de sport “Dorin Moruţan” a Liceului cu Program Sportiv, a contat pentru etapa a 11- a a Diviziei A. CSM Bistriţa ocupă locul 4 al Seriei B, cu 21 puncte.

“Mă bucur că am câştigat acest meci, mă bucur că am reuşit ca în repriza a doua să punem în valoare ceea ce noi pregătim. Mă aşteptam la o primă repriză foarte grea, pentru că veneam după o înfrângere destul de severă la Sebeş, la 13 goluri diferenţă, care ne turnase plumb în adidaşi.

Fetele s-au mobilizat, ne-am dorit foarte mult această victorie. În tur am câştigat la Piteşti, ştiam că s-au întărit în iarnă şi vin să-şi recupereze punctele. Pentru ceea ce ne luptăm noi, nu aveam voie să facem un pas greşit. Una peste alta, le felicit pe fete şi prin intermediul vostru, pentru modul în care au jucat în a doua repriză. Şi în prima repriză şi-au dorit foarte mult, s-a văzut tracul, s-a văzut că am început uşor timoraţi”, a declarat, la finalul partidei, antrenorul Horaţiu Paşca.

Etapa viitoare, programată sâmbătă, 7 februarie, Bistriţa va juca în deplasare cu Naţional Râmnicu Vâlcea – Centrul Naţional de Excelenţă – staff-ul echipei dorindu-şi o victorie, asta după ce în tur a pierdut la 3 goluri diferenţă.

***

Antrenorii Horaţiu Paşca şi Radu Moldovan s-au bazat în această partidă pe Alexandra Covaci şi Roxana Caragea- portari, Lia Cira, Raluca Buia, Bianca Zegrean (1), Simina Vezentan (7), Alina Bota (4), Elisabeta Cadar (6), Irina Boiciug (5), Carla Puta, Denisa Dorhoi (1), Mădălina Mândru, Andra Sabău, Cristina Andriţă (2) şi Alexandra Lazăr.