Jocurile Olimpice. Alin Cioancă, în prima jumătate a clasamentului la schi fond 15 km liber

Fondistul bistriţean Alin Cioancă a concurat, la finele săptămânii, în proba de schi fond 15 km liber, acesta terminând cursa în prima jumătate a clasamentului.

Astfel, dacă Paul Pepene s-a clasat pe locul 37 (timp 36:19,1 / la 2:35,2 de învingător), Alin Cioancă a ocupat poziţia 43 (36:31,9 / la 2:48). În această probă, 116 sportivi au trecut linia de sosire.

”A fost o cursă grea. Pârtia este foarte dificilă, nu am concurat niciodată pe aşa ceva. La Jocurile Olimpice este mult mai greu, emoţiile sunt mult mai mari. Voi concura şi la ştafetă, sper să fie mai bine”, a declarat Alin Cioancă, pentru site-ul Comitetului Olimpic şi Sportiv Român.

Alături de Paul Pepene, bistriţeanul acesta va concura în 21 februarie la sprintul pe echipe.