Judoka Alexandra Dănilă şi Adriana Pop, medaliate cu bronz la Naţionalele Ne Waza

La finele acestei săptămâni, Drobeta Turnu Severin a găzduit Campionatul Naţional Ne Waza, individual, la categoriile Under 11, Under 13 şi Under 15, competiţie la care au participat peste 400 de sportivi din toată ţara. CS Judo Drumarul Bistriţa a participat cu două sportive, reuşind să obţină două medalii de bronz.

Astfel, la categoria 36 kg, Alexandra Dănilă s-a clasat a treia, luptând pentru medalie cu 11 sportive. Adriana Pop, la categoria 44 de kg, a cucerit tot medalia de bronz. “Menţionez că sportiva a fost penalizată dintr-o ură personală a unei arbitre din Satu Mare, care a preferat-o pe sportive de la Sibiu”, ne-a declarat antrenorul Ioan Pop, preşedintele CS Drumarul Bistriţa.

Sportivele au fost însoţite la acest concurs de către preşedintele clubului, Ioan Pop, fiind antrenate de către acesta, împreună cu Sorin Hoha. Mulţumirile clubului se îndreaptă către Ovidiu Covriga şi LDP Bistriţa.

„În perioada următoare, vom participa la un turneu internaţional la Târgu Mureş, unde vor participa 600 de sportivi, unde alături de sportivii din România vor participa şi judoka din nouă ţări. Sperăm să aducem 2-3 medalii, deoarece participă elita celor mai bune cluburi din Franţa, Ungaria, Moldova, Serbia şi Grecia”, precizează Ioan Pop, preşedintele clubului.