Mărul de Aur, gustat de mulţime de umorişti. Vezi câştigătorii ! gala cu Vasile Muraru şi Valentina Fătu

Cea de-a XXXV-a ediţie a Festivalului Internaţional de Satiră şi Umor „Mărul de Aur” şi-a desemnat câştigătorii. În cadrul evenimentului, la Galeriile Casa cu Lei, a avut loc deschiderea oficială la care au participat directorul festivalului – Alexandru Câţcăuan, managerul Palatului Culturii – Dorel Cosma, vicepreşedintele Consiliului Judeţean – Vasile Puica, alături de concurenţii la toate secţiunile (creaţie literară, grafică satirică, interpretare) dar şi de membrii juriului.

         În acest cadru, Cornel Udrea a primit un Certificat de Excelenţă din partea Palatului Culturii, iar Lucian Dobârtă, care a avut şi o expoziţie la aniversarea a 60 de ani, a primit un Certificat de Excelenţă din partea Asociaţiei Naţionale „Casa de Cultură a Sindicatelor”.

         La Casa Mărului a avut loc dezbaterea publică „Cu seriozitate despre umor”, moderată de George Corbu şi Cornel Udrea şi concursul ad-hoc de epigrame, moderat de Grigore Chitul şi Sandu Oltean. Programul a inclus şi vizitarea expoziţiei de grafică satirică „Saul Steinberg” de la Biblioteca Judeţeană.

         Gala Umorului de la Palatul Culturii a culminat cu recitalul susţinut de Vasile Muraru şi Valentina Fătu.

         A fost o ediţie reuşită care a culminat cu lansarea albumului „Mărul de Aur XXXV”.

......................

                  Juriul compus din: Ioana Bogdan- președinte, Cornel Udrea, Ioan Cristea, Mihai Berbunschi, Menuț Maximinian, Virgil Rațiu,  Alexandru Câțcăuan, la Secțiunea Interpretare a stabilit:

 INDIVIDUAL

  • Premiul I- CONSTANTIN TIRON- Câmpulung Moldovenesc
  • Premiul II- IRINEL POPA- Cluj-Napoca
  • Premiul III- COZMIN IGNAT- Zalău

 

Grupuri satirice

  • Premiul I- ,,EXPERIMENT 77”- Făgăraș
  • Premiul II- TEATRUL NESCRIS ,,CONSTANTIN IUGAN”- Șanț
  • Premiul III- ,,BISS”- Sibiu
  • Mențiunea ,,LUDICA”- Cucuruz mălai de toamnă- Jibou
  • Mențiunea ,,RIDERIO”- Cavalerii Râsului- Turnu Severin
  • Mențiunea ,,PATRIMONIA”- Grupul Flori dumitrene- Dumitra
  • Mențiunea ,,HYLARION- Grupul Macea- Arad
  • Mențiune ,,SATYRIOS”- Duet Radu Vereș și Cristi Dracea
  • …………………………..

Juriul compus din: Boacă Mihai – președinte, Lucian Dobârtă și Radu Iatzcu, au stabilit următoarele premii:

SECȚIUNEA GRAFICĂ SATIRICĂ:

Tema 1: Desen umoristic cu tema “POME D’OR”

Tema 2: Caricatura cu tema portrete de scriitori : George Cosbuc ; Liviu Rebreanu ; Andrei Muresanu

  • PREMIILE „MĂRUL DE AUR” – 2019:

Locul 1  MARIAN AVRAMESCU- Sângeru/Prahova;

Locul 2CRIV CRISTINEL VECERDIA- Lugoj;

Locul 2 OMAR SEDEK- Egipt/ Cairo

Locul 3  LEONTE NĂSTASE- Constanța

 Locul 4  MUZAFFAR YULCHIBOEV- Uzbekistan/ Tashkent

Locul 4SERHII FEDKE- Ukraina/Kiev

  • Premiul special la Tema 1

MARCO DE ANGELIS- Roma/Italia

 

  • Premiul special la Tema 2

WALTER TOSCANO- Peru/Ascope

 

  • Premiul special al juriului
  1. JITET KUSTANA- Indonezia/Semerang
  2. BENAJI NAJI- Maroc

 

  • Mențiunea „Mărul de Aur” – 2019:
  1. HAMIDREZA BAHRAMI-  Iran/Quizvin       
  2. REZA MATIN- Iran/Teheran    
  3. SEYRAN CAFELI-  Adjerbaijan          
  4. SNEZANA COMOR - Serbia/Belgrad 
  5. VALERI KURTU- Germania    
  6. ALI AL SUMAIKH- Bahrain   
  7. VALERI MOMOT- Ukraina     

.............................

                  Juriul compus din: George Corbu- președinte, Cornel Udrea, Vasile Larco, Grigore Chitul, Alexandru Oltean, Menuț Maximinian și Virgil Rațiu-secretar, la Secțiunea Creație literară a stabilit:

  1. SECȚIUNEA CREAȚIE LITERARĂ:
  1. Subsecțiunea Epigramă:
  • Premiul I- ROTARU FLORIN- Buzău (38)- 8,28
  • Premiul II- GÂRDA IOAN PETRU- Cluj-Napoca (21)- 7,98
  • Premiul III- MORARU ION- Galați (25)- 7,85
  • Premiul Casei de Cultură a Sindicatelor Bistrița: DIVIZA ION- Chișinău (10)- 7,84
  • Mențiuni: 1. NICĂ JANET- Gighera/Dolj (29)- 7,81

 2. BUNDURI NICOLAE- Brașov (18)- 7,50

3. RUSE M. ION- Săcele/Constanța (26)- 7,45

4. NICHI URSEI- Râmnicu Vâlcea (28)- 7,42

2. Subsecțiunea Proză:

  • Premiul I- GAGNIUC ANANIA- Constanța (2)- 7,84
  • Premiul II- DRĂGOIANU ANA- Țânțăreni/Gorj (9)- 7,71
  • Premiul III- DĂNILĂ FLORENTINA LOREDANA- Slobozia (7)- 7,67
  • Mențiuni: 1. ORȘIVSCHI CĂTĂLIN- Vama/Suceava (14)- 7,29

2. GRIGORE MIRELA- Râmnicu-Sărat (13)- 7,14

 

  1. Subsecțiunea Volume editate:
  • PREMIILE ,,MĂRUL DE AUR- 2019”:
  1. MIHAI SĂLCUȚAN- Buzău, pentru volumul ,,Ce-i lipsește milionarului”, Editura Graph, Buzău, 2019;(9,02)
  2. GEORGE ZARAFU- București, pentru volumul ,,Epigrame educative” București, 2019;(9,02)
  3. GHEORGHE BÂLICI, Chișinău,pentru volumul ,,Tăvălugul fericirii” , Editura Prut, Chișinău, 2019;(8,98)
  4. LUCIAN PERȚA- Vișeul de Sus, pentru volumul,,Zâmbind prin anotimpuri”, Editura Eikon, București, 2018;(8,96)
  5. LAURENȚIU GHIȚĂ/COSTEL PĂTRĂȘCAN- București,pentru volumul ,,Pe prima pagină”, Editura Familia, București, 2018;(8,82)
  6. EUGEN ALBU- Cluj-Napoca,pentru volumul ,,Viitorul de ieri”, Editura Napoca Star, 2019.(8,47)
  • PREMIUL BIBLIOTECII JUDEȚENE ,,GEORGE COȘBUC” BISTRIȚA
  1. GRIGORE COTUL- Șanț/ Bistrița-Năsăud,pentru volumul ,,Ironii homeopatice”, Editura Pim,  Iași, 2019;(8,36)
  • Mențiune: 1. FLORIN ALEXANDRU, Făgăraș, pentru volumul ,,Vivaldi cu mici și muștar”, 2019, (8,34).
  1. CONSTANTIN TIRON- Câmpulung-Moldovenesc/Suceava, pentru volumul ,,Colivia cu sticloanțe”, Editura Instant Media Print, 2018;

 

 

 

 

 

Adaugă comentariu nou

 
Design şi dezvoltare: Linuxship
[Valid RSS]