Olimpiade naţionale: peste 60 elevi din judeţ, distinşi cu premii şi menţiuni

Primăvara se numără performanţele şcolare, pentru că acum este perioada când se desfăşoară olimpiadele şi concursurile naţionale organizate sub egida Ministerului Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice.

         Potrivit datelor postate de Inspectoratul Şcolar Judeţean, nu mai puţin de 60 de elevi din judeţ au reuşit să cucerească premii, menţiuni şi premii speciale la olimpiadele şi concursurile naţionale aferente acestui an şcolar. Îi felicităm pe aceşti elevi, dar şi pe cadrele didactice care i-au îndurmat şi, nu în ultimul rând, pe părinţii care au fost un partener adevărat pentru educaţie.

         Iată rezultatele obţinute!

Limba română

1.Dara Cindrea – CN „Liviu Rebreanu”, cls. a VIII-a (Minorităţi), menţiune

2.Alexandra Cilean – CN „L. Rebreanu”, cls. a X-a, menţiune, Lectura ca abilitate de viaţă

3.Romulus Markiş-Seni – Şc. Gim. „Mihai Eminescu” Năsăud, cls. a VI-a, premiu special Lectura ca abilitate de viaţă

4.Cristiana Pintea – CN „L. Rebreanu”, cls. a V-a (Minorităţi), premiu special, Lectura ca abilitate de viaţă

5.Alisa Rus – CN „Petru Rareş” Beclean, cls. a X-a, premiu special

6.Vasilica Solovăstru – CN „G. Coşbuc”, cls. a XII-a, premiu special

Economic

7.Alina Domniţi – CN „A. Mureşanu”, cls. a XII-a, premiul I

8. Andreea Turcu – CN „A. Mureşanu”, cls. a XI-a, menţiune

Educaţie tehnologică

9.Gabriel Dănescu – CN „A. Mureşanu”, cls. a V-a, premiul special pentru rigoare ştiinţifică

Matematică

10.Paul Tîrlişan – CN „G. Coşbuc”, cls. a IX-a, menţiune MENCS şi medalie de aur SSMR

11.Alex Deac – CN „L. Rebreanu”, cls. a IX-a, medalie de bronz SSMR

12.Andrei Mureşan – CN „L. Rebreanu”, cls. a VI-a, medalie de bronz SSMR

13.Raul Dolha – Şc. Gim. „Ştefan cel Mare”, cls. a VII-a, medalie de bronz SSMR

Informatică

14.Paul Tîrlişan – CN „G. Coşbuc”, cls. a IX.a, menţiune MENCS şi medalie de argint

15.Sergiu Petruşca – CN „L. Rebreanu”, cls. a IX-a, medalie de argint

16.Iulia Gălăţan – CN „L. Rebreanu”, cls. a IX-a, medalie de bronz

17.Zoltan Daniel – CN „L. Rebreanu”, cls. a X-a, medalie de bronz

18.Dorian Dobricean – Şc. Gim. „Mihai Eminescu” Năsăud, cls. a VI-a, medalie de bronz

19.Anca Badiu – CN „L. Rebreanu”, cls. a VII-a, menţiune MENCS şi medalie de aur

20.Raul Borcani – Şc. Gim. „Ştefan cel Mare”, cls. a VIII-a, medalie de bronz

Fizică

21.Ruxandra Burian – CN „L Rebreanu”, cls. a VI-a, menţiune de onoare SRF

22.Cătălin Bugnar – CN „Petru Rareş”, cl.s a VII-a, menţiune de onoare SRF

23.Antonia Avram – Liceul „L. Rebreanu” Maieru, cls. a VII-a, menţiune de onoare SRF

24.Grigore Iuga – CN „G. Coşbuc”, cls. a VII-a, menţiune de onoare SRF

25.Vlad Mureşan – CN „A. Mureşanu”, cls. a VIII-a, menţiune de onoare SRF

26.Ioana Georgescu – CN „G. Coşbuc”, cls.a X-a, menţiune de onoare SRF

27.Daniel Căldărea – CN „G. Coşbuc”, cls. a XI-a, menţiune de onoare SRF

Biologie

28.Maria Bodnariu – CN „L. Rebreanu”, cls. a IX-a, menţiune MENCS

Chimie

29.Sergiu Petruşca – CN „L. Rebreanu”, cls. a IX-a, menţiune specială

30.Gabriel Borza – CN „L. Rebreanu”, cls. a X-a, menţiune specială

31.Diana Mărăndel – CN „A. MureşanU”, cls. a X-a, menţiune specială

Olimpiada Naţională Interdisciplinară Ştiinţele pământului

32.Ionuţ Dumitru – CN „A. Mureşanu”, cls. a XI-a, menţiune specială

Geografie

33.Marius Cîrcu – CN „A. Mureşanu”, cls. a XI-a, menţiune specială

34.Lorand Salvan – CN „A. Mureşanu”, cls. a X-a, premiu special

35.Florina Macavei – Şc. Gim. „Arteniu Publiu Alexi” Sg. Băi, cls. a VIII-a, menţiune specială

Limba germană

36.Claudia Cătinean – CN „L. Rebreanu”, cls. a IX-a, premiul III (Eseu)

37.Ioana Şfagău – CN „L. Rebreanu”, cls. a XI-a, menţiune (Eseu)

38.Tania Plăian – CN „L. Rebreanu”, cls. a XI-a, premiul III (Proiect)

Limba franceză

39.Dănuţa Vălean – CN „A. Mureşanu”, cls. a VIII-a, menţiune

40. Bernard Viala – Şc. Gim. Nr. 4, cls. a VII-a, menţiune specială

41.Daniela Cîrlejan – CN „L. Rebreanu”, cls. a X-a, menţiune specială

42.Maria Cozma – CN „Petru Rareş”, cls. a XI-a, menţiune specială

43.Alexandra Andrecuţ – CN „L. Rebreanu”, cls. a XI-a, intensiv, menţiune specială

Limba italiană

44.Tiberius Niculai – Liceul de Muzică Bistriţa, cls. aX-a, menţiune specială

Ceramică

45.Kelemen Andreea – Liceuld e Arte Bistriţa, cls. a XI-a, premiul III

Grafică

46.Emanuel Pop – Liceuld e Arte, cls. a XII-a, menţiune

Teoria şi practica instruirii şi evaluării

47.Paula Suciu – Liceul de Muzică, cls. a X-a, premiul III

Psihologia vârstelor

48.Ionela Capătă – CN „G. Coşbuc”, cls. a XI-a, menţiune

Psihologie generală

49.Maria Belean – Liceul de Muzică, cls. a X-a, premiu special

Managementul clasei de elevi

50.Emanuela Negru – CN „G. Coşbuc”, cls. a XI-a, premiul special

Muzică

51.Alexandru Grecu – Liceul de Muzică, cls. a VIII-a, premiul II - chitară clasică

52.Alex Timoce – Liceul de Muzică, cls. a XII-a , premiul III – pian

53.Mihai Filip – Liceul de Muzică, cls. a XII-a, menţiune – canto clasic

Religie

54.Antonia Avram – Lic. „L. Rebreanu” Maieru, cls. a VII-a, premiul I

55.Andrei Zimveliu – CN „L. Rebreanu”, cls. a IX-a, menţiunea I MENCS

56.Maria Hiticaş – CN „Petru Rareş”, cls. a X-a, premiu special

57.Ana-Maria Marian – CN „Petru Rareş”, cls. a XI-a, premiu special

Limba maghiară

58.Muller Agnes – CN „A. Mureşanu”, cls. a VII-a, menţiune MENCS

Pregătire sportivă teoretică

59.Maria Micu – LPS Bistriţa, cls. a XI-a, menţiune

Firmă de exerciţiu

60.Victoriţa Mihăilă – Lic. „S. Haliţă” Sg. Băi, cls. a XI-a, premiul de originalitate

Silvicultură

61.Ionuţ Purcil – Colegiul Silvic Năsăud, cls. a XI-a, locul I individual

62.Leontin Guşă – Colegiul Silvic Năsăud, cls. a IX-a, locul III individual

63.Echipajul Colegiul Silvic Transilvania – Ionuţ Purcil, Leontin Guşă, Cristian Hăngănuţ, Rareş Lăcătuş – locul III naţional

 

    

 

.

Adaugă comentariu nou

 
Design şi dezvoltare: Linuxship
[Valid RSS]