Primul meci câştigat în faţa suporterilor. CSM Bistriţa- HCM Râmnicu Vâlcea 31-28

CSM Bistriţa a jucat astăzi, pentru a doua oară, cu casă închisă, dar de această dată a fost cu noroc. Portăriţa Cristina Sîntămărean a închis şi ea poarta, iar fetele s-au luptat exemplar, astfel că a venit şi prima victorie în faţa suporterilor. La pauză, CSM Bistriţa conducea deja la o diferenţă de 5 goluri, 17-12.  În repriza a doua, echipa oaspete nu s-a apropiat la mai mult de trei goluri, astfel că finalul nu a mai fost unul de infarct, iar antrenorul Horaţiu Paşca le-a dat ocazia şi jucătoarelor de pe bancă să joace aproximativ 2 minute.

„Nu contează procentajul meu, contează că echipa a cţştigat şi am spart gheaţa acasă. Asta contează, pentru că sunt foarte mulţi suporteri lângă noi şi trebuie să fim şefe acasă. Asta e cel mai important, nu numai în deplasare, pentru că numai în deplasare am câştigat până acum”, a declarat, la finalul partidei Cristina Sîntămărean.

Antrenorul Horaţiu Paşca le-a felicitat pe fete şi le-a mulţumit suporterilor prezenţi la Sala Polivalentă, până la refuz, dovedind că au încredere în acest proiect.

„În primul rând, daţi-mi voie să le felicit pe fete, şi-au dorit foarte mult să câştige astăzi în faţa propriilor suporteri. Sunt oameni minunaţi aici şi şi-au dorit foarte mult să le şi demonstreze şi celor care au crezut mai puţin în noi că au în ce să creadă. Fetele astea sunt la Bistriţa cu sufletul, joacă pentru acest club cu sufletul şi până la urmă am câştigat”, a precizat Horaţiu Paşca.

După cinci etape, a menţionat antrenorul principal, CSM Bistriţa are trei victorii şi două înfrângeri, fiind ...în obiectiv. „Cred că suntem în obiectivul pe care ni l-am propus, vreau să le mulţumesc tuturor oamenilor cu sufletul deschis care cred sincer în noi. Credem că e o victorie care vine normal, pentru că de la meci la meci am jucat din ce în ce mai bine. Am avut o sincopă cu Clujul, acasă, însă mă bucur din tot sufletul că am reuşit să spargem gheaţa acasă şi să retrăiesc într-o oarecare măsură parcursul mei de la Cluj, în care exact aşa am debutat, cu două înfrângeri acasă, cu două victorii în deplasare, iar la al cincilea meci a fost victorie acasă. Mulţumesc bunului Dumnezeu că am reuşit să ne echilibrăm, în primul râns psihic, după meciul de acasă cu Clujul. Am început greu şi la Deva, însă, una peste alta, cred că este o pauză de trei săptămâni în care putem să punem la punct unele chestii, putem repara unde sunt probleme, şi sper ca pe viitor să reuşim să aducem cât mai multă bucurie publicului bistriţean”, a mai spus Paşca.

Urmează 3 săptămâni de pauză, astfel că vinerea viitoare, CSM Bistriţa va juca un meci de pregătire cu U Cluj, restul programului încă nefiind finalizat.

***

Pentru echipa noastra au marcat: Daniela Crap - 9 goluri; Oana Chirila - 5 goluri; Magdalena Paraschiv si Ratiu Daniela -4 goluri; Laura Oltean - Pristavita si Gabriela Mihalschi Preda - 3 goluri; Andrada Maior-Pasca, Oana Cirstea si Gherman Marinela - 1 gol.

Cu 9 puncte, CSM Bistriţa este acum pe locul 7 în clasamentul Ligii Naţionale. În etapa a 6-a, Bistriţa va juca în 16 octombrie cuMăgura Cisnădie (locul 9), iar în 26 octombir, acasă, o partidă foarte dificilă cu Corona Braşov.