RAAL BISTRIŢA A CÂŞTIGAT „CUPA VĂII BÂRGĂULUI” LA FOTBAL DE SALĂ, EDIŢIA A III-A

Cea de a III-a ediţie „Cupa Văii Bârgăului”, la fotbal de sală, desfăşurată în perioada 17 aprilie – 6 mai 2010 în moderna şi primitoarea sală de sport de la Tureac, comuna Tiha Bârgăului, s-a încheiat joi seara, odată cu jucarea meciurilor din etapa finală.

La această ediţie, organizată de Sindicatul Administraţiei Locale „Valea Bârgăului” au participat următoarele 8 valoroase echipe: Primăria Bistriţa Bârgăului, Ocolul Silvic "Tihuţa Călimani" Prundu Bârgăului, Primăria Tiha Bârgăului, Grupul Şcolar "Radu Petrescu" Prundu Bârgăului, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Bistriţa, Primăria Prundu Bârgăului, Primăria Josenii Bârgăului şi RAAL Bistriţa.

Rezultatele ultimei etape au fost următoarele:

Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Bistriţa - Grupul Şcolar "Radu Petrescu" Prundu Bârgăului – 5-4; Ocolul Silvic "Tihuţa Călimani" Prundu Bârgăului - Primăria Josenii Bârgăului – 3-5; Primăria Prundu Bârgăului - Primăria Tiha Bârgăului – 6-1;

RAAL Bistriţa - Primăria Bistriţa Bârgăului – 6-3.

Clasamentul final al Cupei Văii Bârgăului la fotbal de sală, ediţia a III-a, 2010, este următorul:

8. Grupul Şcolar "Radu Petrescu" Prundu Bârgăului

Prima ediţie „Cupa Văii Bârgăului”, la fotbal de sală, din 2008, a fost cucerită de echipa Primăria Tiha Bârgăului, în urma unei finale foarte viu disputate cu Ocolul Silvic Prundu Bârgăului, hotărâte prin executarea a câte 5 lovituri de la 7m, iar finala mică, disputată între Primăria Livezile şi Grupul Şcolar „Radu Petrescu” Prundu Bârgăului, la fel de intens disputată, a dat câştig de cauză echipei livezene de la Poarta Bârgaielor.

La ediţia a II-a din 2009, au participat 10 echipe, iar trofeul a fost câştigat de RAAL Bistriţa, echipă care a evoluat foarte bine şi în acest an, reuşind, pentru a doua oară, să fie pe primul loc în „Cupa Văii Bârgăului”, la ediţia a III-a, din 2010.

Premierea festivă „Cupa Văii Bârgăului” la fotbal de sală, ediţia a III-a avut loc joi seara şi a fost sărbătorită în Căminul Cultural din Prundu Bârgăului, unde cupele căştigătorilor au fost înmânate de către Ilie Avram, primarul comunei şi George Ruscău, preşedintele Sindicatului Administraţiei Locale „Valea Bârgăului”.

(Vom reveni cu detalii în „Gazeta de Bârgău” din 26.05.2010)