Liga a IV-a, etapa a XII-a

Rezultat echitabil

Victoria Uriu – Progresul Jelna 0-0 (0-0)

Au jucat: Victoria Uriu: Coşeriu, Balla, Duşa, Tarţă, Popa, Oroşan, Brenaru, Naghi, Rus, Brumă, Calincan. Au mai jucat: Roş, Bot, Rudilă

Progresul Jelna: Pop L., Macovei, Vărărean, Arcălean, Mureşan, Şomodi, Tot, Bâzdâră, Bala, Pop I., Isai. Au mai jucat: Cucuiet, Cotuţiu, Ani.

Arbitri: Liviu Pop, Caizăr Radu, Ungur Mihai, toţi trei din Bistriţa.

Avertismente: Brenaru, Noghi, Balla, Rus, Oroşan (Victoria), Arcălean (Progresul).

Pe un teren bun şi o vreme numai bună pentru fotbal, la Uriu, s-au întâlnit ocupantele locului 6, Victoria din localitate şi, locul 5, Progresul din Jelna, cele două echipe oferind celor prezenţi (50 de spectatori), un adevărat spectacol fotbalistic.

Dacă prima repriză a fost una de tatonare, cu puţine faze de poartă, cea mai mare ocazie consumându-se în min. 44, când gazdele puteau deschide scorul, dar Rus Cosmin şutează pe lângă poartă din interiorul careului de 16 m, 0-0 la pauză.

Partea a 2-a va fi una într-adevăr dramatică, fiecare echipă trecând pe lângă victorie. Mai întâi gazdele, min. 50, Brumă a scăpat pe stânga, a intrat în careu, dar a tras în portar. Min. 52, acelaşi Brumă îl face pe portarul Pop Lucian omul meciului, acesta având o intervenţie de zile mari, scoţând balonul de lângă bară la colţul scurt. Min. 55, antrenorul oaspeţilor, Ionele Traian, face o schimbare inspirată, introducându-l pe Cotuţiu şi, din acel moment, oaspeţii devin periculoşi pe contraatac, ratând prin Bâzdâră în min. 68, şut pe lângă poartă din poziţie ideală şi Bala, min. 74, scăpat singur spre poartă, ratează de puţin ţinta. Ultimele 10 min. vor fi dramatice, jucându-se cu garda deschisă fiecare echipă trecând pe lângă victorie. Min. 81,

Brumă, şut peste poartă din poziţie favorabilă, min. 83, Roş – şut din careu, portarul Pop respingând greu în corner. Min. 85, oaspeţii scapă pe contraatac 3 contra 2, dar Cotuţiu trage alături. Min. 86, Mureşan ridică tribuna în picioare, şutul acestuia de la 20 m întâlneşte bara. Min. 89, din nou Brumă nu profită de indecizia apărătorilor Jelnei pentru ca în ultimul minut al meciului Bâzdâră (neinspirat ieri) putea de lovitura de graţie, dar şutul din interiorul careului de 16 m va fi reţinut fără probleme de portarul Coşeriu.

Una peste alta, rezultat echitabil între două echipe bune ale acestui campionat, arătând încă o dată că anul acesta, Liga a IV-a este una puternică, jucându-se cu adevărat fotbal.