Rezultate bune şi foarte bune pentru sportivii de la Drumarul Bistriţa în 2018!

Andrei Popescu

Anul 2018 a fost unul cu multe rezultate semnificative pentru clubul de judo Drumarul Bistrita. Bineînţeles, cum spune vorba, întotdeauna este loc pentru îmbunătăţiri şi pentru mai bine.

“Acum, la ceas de bilanţ, vrem să mulţumim tuturor colaboratorilor clubului nostru, pentru susţinere şi organizare. Mulţumim şi managementului firmei LDP pentru faptul că ne ajută cu spaţiul de pregătire a sportivilor”, ne-a declarat antrenorul Ioan Pop.

Una dintre experienţele aparte din acest an a fost participarea unor sportivi la competitia Crocodiles Cup 2018, desfăşurată în oraşul german Osnabrück. Sportivele Adriana Pop (U15, +63 kg) şi Teodora Hoha Pop (U12, -40 kg) au obţinut locul III, iar Raul Cira a încheiat pe locul V (U 12, 38 kg).

Un alt rezultat important este medalia de AUR pe echipe cucerită în finala Campionatului Naţional pentru U15, desfăşurată la Râmnicu Vâlcea. Echipa de băieţi a fost alcatuită din sportivi din Bistriţa, Cluj-Napoca, Oradea, Huedin şi Satu Mare (adică Euroregiunea 6).

La Finala Campionatului Naţional de U13, de la Satu Mare, sportiva Adriana Pop (+57 kg) a obţinut medalia de BRONZ la individual. La aceeaşi competiţie, Alexandra Danilă a obţinut locul V.

Sportivii drumăreni au participat, de asemenea, la diverse cupe interne şi internaţionale. Astfel, la Cupa “Judo Club 1983”, desfăşurată la Huedin, în luna noiembrie, au fost obţinute 4 medalii de aur (Patricia Harpa, Adriana Pop, Nicolas Covriga şi Nemes Robert), 4 medalii de argint (Nicoleta Biţa, Alexandra Danilă, Rus David şi Andreea Macavei), 5 medalii de bronz (Andrei Roş, Roxana Harpa, Sara Rus, Alesia Marica şi Marica) şi 5 locuri V.

În luna octombrie, în cadrul uneia dintre cele mai aşteptate competitii ale anului în România, şi anume Turneul Internaţional “Mureşul Cis Gaz”, au fost obţinute două medalii de bronz (prin Adriana Pop şi Andreea Macavei) şi trei locuri cinci. Ediţia din acest an a competiei a adus inclusiv sportivi din Japonia, Rusia, Republica Moldova, Serbia etc.

Sportivii drumăreni au participat la cea de-a XV-a ediţie a Cupei Nordului, desfăşurată la Baia Mare, unde au fost obţinute o medalie de aur (Adriana Pop), 2 medalii de argint (Roxana Harpa şi Andreea Macavei) şi 4 medalii de bronz (Alexandra Danilă, Ioana Gherman, Alexandru Cira şi Cristian Tamba).

În localitatea Borş, a avut loc Cupa “Debreceny Mihaly”, judoka bistriţeni cucerind 2 medalii de aur (Adriana Pop şi Roxana Harpa), 4 medalii de argint (Cristian Galben, David Rus, Andrei Mustya şi Patricia Harpa), 6 medalii de bronz (Zbanca Mihai, Calistru Rares, Nemes Robert, Rus Sara, Macavei Andreea si Covriga Nicolas), 3 locuri V şi un loc VII.

Sportivii de la Drumarul au avut ocazia să participe şi la ediţia inaugurală a Cupei Ardealul, desfăşurat la Târgu Mureş, unde şi-ai adjudecat două medalii de aur (Andreea Macavei şi Adriana Pop), 3 medalii de argint (Alesia Marica, Robert Nemes şi Cristian Galben) şi 6 medalii de bronz (Roxana Harpa, Patricia Harpa, Teodora Hoha Pop, Sara Rus, Cristian Tamba şi Nicolas Covriga), dar şi şsase clasări pe  locul V.  La Sibiu, la Cupa Miado’s, sportivii de la Drumarul au obţinut o medalie de aur, 2 de argint, 2 de bronz si 5 locuri V. Mai trebuie menţionata Cupa Transilvania, unde Adriana Pop a luat aurul, Bogdan Persică  - argintul si Nicoleta Biţa şi Darius Hangan  - bronz. Nu în ultimul rând, la cea de-a 7-a ediţie a Cupei Severinului 2018, la Drobeta Turnul Severin, Darius Hangan a cucerit medalia de aur.

Antrenorii Ioan Pop, Sorin Hoha Pop şi Ovidiu Covriga sunt în general multumiţi de aceste rezultate, deşi cu mai multă atenţie sportivii puteau să se descurce şi mai bine. Pregătirea continuă şi sportivii şi antrenorii de la Drumarul Bistriţa sunt nerăbdători să înceapă noul an competiţional.