Vasile Vidican

Săgeata Dumbrăvița - Dinamo Uriu - 2-3 (2-1)

Săgeata Dumbrăvița – Dinamo Uriu: derby-ul etapei a IV-a

În etapa a V-a a Ligii a V-a, seria a II-a, derby-ul etapei a pus față în față două echipe care nu și-au mai disputat doar orgoliul local, ci chiar locul 1 în clasament. Se întâlnea așadar locul 1 după patru etape jucate (Dinamo Uriu) și locul 2 în clasament, Săgeata Dumbrăvița, pretendenta la un loc de play-off.

Săgeata a fost mult mai coerentă în prima repriză, cu faze clare de poartă, speculând bine erorile din defensiva anemică a liderului. Poate cu mai multă atenție din partea atacanților gazdelor, meciul ar fi putut să fie închis încă din prima parte. Dar scorul la pauză a fost doar 2-1, Uriu înscriind după un penalty acordat cu mare ușurință (ca să nu spun mai mult...) de către arbitru.

Din mers însă, apărarea celor de la Uriu s-a reorganizat, retrăgându-se. Nu s-au mai apărat avansat și n-au mai permis atacanților adverși să scape liberi spre poartă. Astfel că, în cea de-a doua repriză, Dinamo Uriu a preluat avantajul și, în ciuda eforturilor insistente ale jucătorilor de la Săgeata, meciul s-a încheiat 2-3, vizitatorii consolidându-și prin acest rezultat poziția de lider.

În rest, gustul amar al meciurilor al căror destin este decis în mod discret de decizii ale arbitrilor (din nou, nu insist...).

ECHIPA: Schneider Wilhelm, Vasile Leach, Ionuț Oprea, Alex Vlașin, Valentin Căienar, Denis Bindea, Ioan Moldovan, Alex Runcan, Ioan Vlad, Darius Bindea (c), Czire Norbert. Rezerve: Attila Szasz, Orban Răzvan, Coste Constantin, Daniel Pop, Vasile Mizgan, Cristian Cotuț.

Felicit echipa, chiar dacă am pierdut, pentru ambiția și determinarea de care au dat dovadă. Câștigătorii morali ai acestei partide suntem noi. Nu putem lupta contra naturii. La 0-0 am avut anulate două goluri, nu știm dacă în mod corect sau nu. Urmează să vizionăm înregistrarea meciului. Cu mai multă concentrare în repriza a doua din partea echipei, rezultatul era, cu siguranță, altul. Dacă acest meci s-ar fi jucat la Spermezeu sau la Dumbrăvița situația era alta. Din păcate, noi și când jucăm acasă suntem tot în deplasare (la Reteag). În vară ni s-a promis că în noul sezon vom juca la Spermezeu dar, deocamdată, nici nu au inceput lucrările. Știm că suntem considerați o echipă mică (nu avem “spate”) dar avem un suflet mare, cu jucători de caracter. Nu ne interesează ce fac ceilalți. Orice meci îl jucăm la victorie. Alexandru Mureșan, președinte Săgeata Dumbrăvița