Săgeata Dumbrăvița - Someșul Feldru - 4-2 (2-2)

Derby-ul pentru locul II

Confruntarea dintre Săgeata Dumbrăvița și Someșul Feldru a avut drept miză, pentru ambele echipe, obținerea celor trei puncte care le asigurau locul II la finalul primei părți a campionatului. Feldru venea după o victorie răsunătoare obținută la Ciceu-Giurgești (7-1) în timp ce Săgeata obținuse cele trei puncte pe terenul celor de la Rebrișoara (2-0).

Săgeata a început jocul în forță și după 10 minute conducea cu 2-0 ( au marcat Czire Norbert și Denis Bindea). Celebrele clișee precum că “2-0 este un scor periculos” sau că “ocaziile se răzbună” s-au adeverit încă o dată. Oaspeții au egalat până la pauză profitând de relaxarea gazdelor, de jocul slab al liniei de mijloc și de ratările imense din poziție unu la unu.

Primele 25 de minute din repriza a doua au fost extrem de echilibrate până în momentul în care Denis Bindea a reușit să marcheze de două ori, stabilind scorul final (4-2). De remarcat arbitrajul excelent al brigăzii conduse de Ilie Drăgan și asistenții Florin Olinca și Marius Gățan.

Echipa: Attila Szasz (Daniel Plăian), Alex Vlașin, Ionuț Oprea, Valentin Căienar, Vasile Leach, Alex Runcan (Vasile Mizgan), Răzvan Orban (Daniel Pop), Paul Mureșan, Denis Bindea, Constantin Coste (Ionuț Moldovan), Czire Norbert. Rezerve: Daniel Plăian, Vasile Mizgan, Daniel Pop, Ionuț Moldovan, Cristian Cotuț. Antrenor: Alexandru Retegan

Săgeata Dumbrăvița termină prima parte a sezonului pe locul II (17 puncte) cu șanse mari de a prinde play-off-ul la finalul campionatului (se califică primele 3 echipe).

Conducerea echipei mulțumește pe această cale în primul rând ECHIPEI pentru devotament (Săgeata este probabil printre puținele echipe unde nu sunt jucători plătiți), Primăriei comunei Petru Rareș (locul unde jucăm meciurile considerate “acasă”), Primăriei comunei Spermezeu (care asigură plata baremului de arbitraj pentru meciurile de “acasă” și transportul la meciurile din deplasare), VIG Pavaje Construct SRL (pentru “primele” de după meci). Din păcate, rămâne o mare dezamăgire faptul că după doi ani de PROMISIUNI încă nu putem juca ACASĂ.

sursa: fcsageatadumbravita.com