Ştafeta de 4 x100 m a LPS Bistriţa, locul II la Bacău

Prof. Silvia Mureşan

La sfârşitul săptămânii trecute, la Bacău s-a desfăşurat Concursul Naţional „Cupa de Iarnă”, rezervat categoriilor de copii I, II şi III. La această competiţie au participat 424 de copii (244 fete şi 180 băieţi) din 36 de cluburi şi asociaţii sportive.
LPS Bistriţa a reuşit şi de această dată rezultate foarte bune. Ştafeta de 4 x 100 m, formată din Andrea Grozav, Sigrid Cătinean, Anne-Marie Petruţ şi Andreea Sulici, a ocupat locul II, cu timpul de 62,51. Simion Negrea a obţinut locul III în proba de 200 m cu timpul de 33,72.
Tot la categoria copii II, s-au remarcat Denis Fetti – locul IV în proba de 600 m cu timpul de 1:53,48 şi locul VII în proba de 200 m, cu timpul de 31,21; Andrea Grozav – locul V în proba de 200 m şi locul VI în proba de 50 m cu timpul de 7,75; Anne-Marie Petruţ – locul V în proba de 600 m cu timpul de 1:58,64 şi locul VIII în proba de 200 m cu timpul de 32,62.
Din bunăvoinţa organizatorilor a fost acceptată şi participarea sportivilor de categorie mai mare, în serii HC.
Cu ajutorul material al părinţilor, Liceul cu Program Sportiv Bistriţa şi AC Bistriţa au fost reprezentaţi de patru sportivi care au făcut o bună verificare la mijlocul perioadei de pregătire, reuşind chiar recorduri personale în sală.