Top 5 pentru Mihai şi Eugen Dudaşu în etapa a V-a a CN de Karting

La finele săptămânii, pe Circuitul Speed Park din Bacău a avut loc etapa a V-a a Campionatului Naţional de Karting, organizată de Federaţia Română de Automobilism Sportiv.

La startul competiţiei au luat parte şi piloţii bistriţeni Mihai şi Eugen Dudaşu. Cei doi fraţi au concurat în cadrul categoriei KZ, cea mai dificilă şi performantă categorie din concurs, unde se concurează cu motoare de 125 cmc, cu 6 trepte de viteză, care dezvoltă 45 CP şi ating viteze de 130 km/h.

În manşa desfăşurată sâmbăta, Eugen s-a clasat pe locul V, iar Mihai pe VI, iar în cadrul manşei finale, de duminică, Mihai a obţinut locul IV, iar Eugen- locul V.

Rezultatele sunt onorabile, ţinând cont de valoarea şi tehnica de concurs ale adversarilor, karturile şi motoarele celor doi bistriţeni având o vechime de peste 10 ani.

Participarea celor 2 piloţi a fost susţinută în cadrul unui proiect cu finanţare neramburasabilă aprobat de Consiliul Judeţean Bistriţa-Năsăud.

Urmatoarele 2 etape din campionat vor avea loc la Prejmer-Braşov, la începutul şi sfârşitul lunii septembrie.