Traian Musteaţă, dublu medaliat la Concursul naţional de ştafete atletice şi probe neclasice

Cluj Arena a găzduit, în acest sfârşit de săptămână, concursul naţional de ştafete atletice şi probe neclasice, competiţie aflată la ediţia a IV-a, organizată de LPS Cluj-Napoca, IŞJ Cluj, CJ Cluj, Consiliul Local Cluj-Napoca, DJTS Cluj, în coordonarea Asociaţiei Judeţene de Atletism Cluj.

După o scurtă pauză competiţională, a fost o competiţie numai bună pentru verificarea stadiului de pregătire al tinerilor atleţi. Sportivii bistriţeni au obţinut rezultate încurajatoare pentru concursurile ce vor urma, concursul desfăşurându-se în sistem open.

Elevul antrenorului Alina Cucerzan, Traian Musteaţă, cu un nou record personal, 1,24, s-a clasat al III-lea în proba de 600 m. Deşi este doar junior II, el a obţinut bronzul în competiţia seniorilor. Traian Musteaţă a mai obţinut un loc II şi cu ştafeta de (4 +6+8+1000 m), alături de Robert Pâslaru, Daniel Floare, Bogdan Florean.

Ştafeta de 1+2+3+400m, în componenţa Iustinian Tătar, Traian Musteaţă, Daniel Floare, Robert Pâslaru–  antrenor Alina Cucerzan – a ocupat locul IV.

În competiţia feminină, ştafeta de 1+2+3+400 m, cu Andreea Rus, Paula Cherhaţ, Loredana Pop, Lidia Suto (antrenori Alina Cucerzan, Daniela Nechifor şi Edit Magyarosi) a terminat pe locul IV. Pe aceeaşi poziţie s-a clasat şi Paula Cherhaţ, în proba de 300 m, antrenată de Edit Magyarosi.

Recorduri personale şi-au îmbunătăţit şi atleţii Ionuţ Zăgrean la 1000 m, Constantin Pahone – 1000m, Felician Secheli – 600 m, Bogdan Florean – 1000m (cu timpul de 2,40, locul V).