Trei atleţi bistriţeni pe podium, în etapa a II-a a Naţionalelor

La sfârşitul acestei săptămâni, la Bacău s-a desfăşurat etapa a II-a a Campionatului Naţional de Atletism pentru seniori, tineret şi juniori I, competiţia suprapunându-se şi cu Campionatul Naţional Universitar. În lipsa bugetului alocat sportului şi cluburilor, doar patru bistriţeni şi-au permis să facă deplasarea la Bacău scoţând bani din buzunare pentru a participa la concurs. Cu toate acestea,  atleţii bistriţeni de la CMS/LPS Bistriţa, antrenaţi de prof. Alina Cucerzan,  au obţinut rezultate bune.

Daniel Floare a terminat al doilea la 800 m, cu record personal în proba de sală. Bogdan Florean s-a clasat pe loucl al III-lea în proba de 3000 m, în timp ce Robert Pîslaru, care a reprezentat Universitatea „Babeş-Bolyai” Cluj-Napoca a terminat al V-lea în cursa de 800 m. În schimb, Robert Pîslaru are o medalie de aur cu ştafeta UBB în proba de 4x400 m.

La Bacău a participat şi Ionuţ Zăgrean de la LPS Bistriţa care a terminat al III-lea în proba de 800 m a juniorilor I.