Trei cazuri confirmate, în județ!
Lun, 11/30/2020 - 13:29
Până în prezent,la nivelul județului nostru sunt 5786 cazuri confirmate de CoVid-19, cu 3 maimult față de duminică. Deoarece nu a fost efectuat niciun test, cele 3 cazuri sunt probabil persoane testate sâmbătă, care sunt restante. Rata de incidență este de 3,45 la mia de locuitori, în Bistrița-Năsăud.
Dinpăcate, am ajuns la 252 decese.De cealaltă parte, 4793 persoane externate - 1596 externate vindecate/3197 externate.
În județ, avem 1088 persoane în carantină și 994 persoane izolate.
_________________________________
Precizări:
• Până în prezent, 130 cadre medicale (37 medici, 92 asistenți, 1 kinetoterapeut) și 44 persoane parte din personalul auxiliar (infirmiere, brancardieri) și un angajat din cadrul personalului suport au fost confirmate cu Coronavirus. 122 persoane au fost externate.
• 205 persoane confirmate cu Coronavirus sunt angajați ai unor agenți economici din județ. Dintre acestea, 150 au fost externate.
• 56 persoane bolnave de CoVid-19 fac parte din personalul unor primării din județ. 19 persoane au fost externate.
• Printre persoanele confirmate cu Coronavirus se află 17 angajați ai CJAS Bistrița-Năsăud. Aceștia au fost declarați vindecați.
• Printre persoanele confirmate cu Coronavirus se află doi angajați al Trezoreriei.
• Printre persoanele confirmate cu Coronavirus se află 6 angajați ai Instituției Prefectului. Patru dintre aceștia au fost declarați vindecați, iar restul se află în izolare la domiciliu.
• Printre persoanele confirmate cu Coronavirus se află 4 angajați ai O.C.P.I. Dintre aceștia, trei au fost declarați vindecați.
• Printre persoanele confirmate cu Coronavirus se află 2 angajați ai Autorității Electorale Permante. Acestea au fost declarate vindecate.
• Printre persoanele confirmate cu Coronavirus se află 6 angajați SGA Bistrița-Năsăud. Trei dintre acestea au fost declarate vindecate.
• Printre persoanele confirmate cu Coronavirus se află 4 angajați ai DSVSA. Unul dintre aceștia a fost declarat vindecat.
• Printre persoanele confirmate cu Coronavirus se află șase angajați ai Agenției pentru Plăți și Intervenție Agricultură Bistrița-Năsăud. Patru dintre aceștia au fost declarați vindecați.
• Trei persoane bolnave de CoVid-19 fac parte din personalul Administrației Finanțelor Publice. Una dintre acestea a fost declarată vindecată.
• Printre persoanele confirmate cu Coronavirus se numără doi angajați ai DGASPC Bistrița-Năsăud.
• Printre persoanele confirmate cu Coronavirus se află 15 angajați ai Consiliului Județean. Cinci dintre acestea se află în izolare la domiciliu, celelalte sunt vindecate.
• Printre persoanele confirmate cu Coronavirus se află și un beneficiar și opt angajați de la o unitate medico-socială din județul Bistrița-Năsăud. 5 persoane au fost declarate vindecate.
• 22 persoane dintre cele confirmate cu Coronavirus sunt pacienți ai unui centru de dializă din județ. 20 persoane au fost declarate vindecate.
• Nouă persoane dintre cele confirmate cu Coronavirus sunt din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean. Trei dintre acestea se află în izolare la domiciliu, iar restul au fost declarate vindecate.
• 18 persoane dintre cele confirmate cu Coronavirus sunt din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență al județului Bistrița - Năsăud. 15 dintre acestea au fost declarate vindecate.
• Printre persoanele confirmate cu Coronavirus se află 34 angajați ai Inspectoratului Județean de Poliție. Patru persoane sunt în izolare la domiciliu, iar restul au fost declarate vindecate.
• Printre persoanele confirmate cu Coronavirus se află 16 fotbaliști. 10 dintre aceștia au fost declarați vindecați.
• Printre persoanele confirmate cu Coronavirus se află 25 handbaliste și trei angajați de la CS Gloria 2018. Toate au fost vindecate, cu excepția unui caz care a fost confirmat pozitiv la retestare.
• Printre persoanele confirmate cu Coronavirus, 2 din cazurile active sunt cadre didactice.
• Printre persoanele confirmate cu Coronavirus se află 72 beneficiari, un asistent social, 17 angajați și un medic rezident de la șase centre de asistență pentru vârstnici din județ. 42 dintre aceștia au fost declarați vindecați.
• Printre persoanele confirmate cu Coronavirus se află trei beneficiari și patru angajați ai unui Centru pentru Protecția Copilului din subordinea DGASPC BN. Aceștia au fost declarați vindecați. La alt centru de acest fel, printre cazurile active, se numără un angajat.
• Printre pacienții confirmați cu Coronavirus se află 2 asistenți și un ambulanțier ai Serviciului de Ambulanță Județean.
• Printre persoanele confirmate cu Coronavirus se află 24 angajați ai Spitalului Județean de Urgență Bistrița (printre care 1 angajat departament resurse umane, 10 angajați ai Blocului Alimentar, trei registratori, și o îngrijitoare de curățenie din Ambulatoriul integrat - Policlinica Bistrița). Cinci persoane au fost externate.
• Printre persoanele confirmate cu Coronavirus se află trei angajați și 101 pacienți ai Spitalului Orășenesc Beclean. Dintre aceștia, 29 cazuri sunt active, iar restul au fost declarați vindecați.
• Printre persoanele confirmate cu Coronavirus se află un angajat al Spitalului Orășenesc „Dr. George Trifon” Năsăud.

Meniu principal
Ultimele stiri
Lun, 11:40
Eminescu – Nemuritor, omagiat și la Năsăud Cultura
Periodicul „Săptămâna”, „gazetă economică-culturală a orașelor Bistrița și Năsăud” (an. I, nr. 17,...
Comentarii
Rus Augustin -
Dum, 22:34
Doamna profesoară,
Amintirile dumneavoastră îmi nasc și mie amintiri pe care le-am trăit în...
Emilia Sirlincan -
Dum, 13:33
Minunat și înțelept cuvânt! Să ne trăiți sfințite părinte! Doamne ajută!
Ana Maria Haja -
Dum, 11:58
Bună ziua! Aș vrea să știu, dacă se poate, cat ar costa un abonament pt 30 zile și unde , mai exact...
victor Stir -
Vin, 22:59
Un cărturar cu o întindere culturală înfiorătoare!
Mult succes!
Vasile Ciurgăuan -
Vin, 22:02
Bunul Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească in pace. A fost Directorul Școlii și profesorul meu de...
Aniversări
La ceas de sărbătoare, preacucernice părinte Cristian Lupșan, preot Parohia „Sf.
La popas aniversar, îi transmitem părintelui paroh Simion Buta de la Spermezeu, gânduri frumoase, însoţite de urări de sănătate, împliniri şi bucurii...
Sănătate, bucurii şi împliniri, în zi de naştere, transmitem domnului MARIUS-IOAN CIONCU, din cadrul Consiliului Judeţean Bistriţa-Năsăud.
La mulţi...























Adaugă comentariu nou