Un an bogat în medalii pentru electroniștii de la Palatul Copiilor Bistrița. Ei sunt copiii noştri talentaţi !

Bilanțul rodnic al anului 2018, pentru electroniștii de la Palatul Copiilor Bistrița

Dată fiind apariția în ultima perioadă, în mass-media locală a unor materiale legate de activitatea câtorva elevi ce activează în cadrul Cercului de electronică de la Palatul Copiilor Bistrița, s-a impus elaborarea și prezentare spre publicare a materialului următor.

În debut precizăm că în materialele apărute se detaliază realizările unor elevi de top, membrii ai sus-numitului cerc. Pentru a nu nedreptăți alți elevi ai grupelor de "Avansați" și "Performanță" prezenți și premianți ai concursurilor naționale de profil în anul 2018, am simțit nevoia eleborării acestui raport al rezultatelor obținute de-a lungul anului în curs.

Astfel, în cursul anului 2018, am fost prezenți la cinci competiții naționale de profil, cu precizarea că toate acestea au fost cuprinse în Calendarul Activităților Educative Naționale, elaborat și aprobat de Ministerul Educației Naționale. Se impune deasemenea precizarea că în cadrul competițiilor au fost prezenți elevi din întreaga țară, reprezentând gimnazii, licee, colegii tehnice și naționale precum și elevi din cadrul cluburilor și palatelor copiilor din România.

I. Concursul Național de Științe și Tehnologii- ediția a VIII-a - Colegiul Tehnic "Elie Radu" Ploiești- 29.03.2018:

  1. Petri James Florin - premiul I (Roboți);
  2. Chereja Ionel - premiul I (Electric);
  3. Sover Vasile, Chereja Ionel - premiul I (Energii regenerabile);
  4. Petri James Florin+Mureșan Dragoș+Buzan Dan Alexandru (Proiecte în limba engleză)- premiul II;
  5. Sover Vasile+Coșbuc Ovidiu+ Ciurea Alexandru - premiul III (Fizică aplicată);
  6. Coșbuc Ovidiu+Sover Vasile -premiu special (Fizică apliată);
  7. Crușitu Ionuț -premiu special (Tehnic-Gimnazii)+ premiu special (Științific-Gimnazii);
  8. Chereja Ionel -premiu special (Proiecte în limba engleză);
  9. Cornea Cristian Petru+Rus Mihail Radu (Tehnologii- Gimnazii).

II:Simpozionul Național de Comunicări Științifice "IPO-TECH" ediția a XI-a - Colegiul Tehnic "Ion Creangă"- Tîrgu Neamț- 31.03.2018:

1. Petri James Florin + Mureșan Dragoș - premiul I;

2. Chereja Ionel - premiul II;

3. Petri James Florin - premiul II;

III. Festivalul Național al Științei -ediția XI-a -Zalău- 19 mai 2018- Inspectoratul Școlar Sălaj:

1. Petri James Florin- premiul I  ( Braț robotic);

2. Petri James Florin+ Mureșan Dragoș - premiul II ( Utility Robot);

3. Sover Vasile + Chereja Ionel - premiul III ( Grădină inteligentă);

4. Chereja Ionel - mențiune ( CNC- mașină cu comandă program).

IV. Concursul Național "Învățăm să inventăm"- ediția aXI-a - 23-25.nov. 2018-Palatul Copiilor Iași:

1. Crușitu Ionuț - premiul I;

2. Cornea Cristian Petru - premiul I;

3. Ciurea Alexandru Marius - premiul I;

4. Sover Vasile - premiul II;

5. Cornea Cristian Petru + Coșbuc Ovidiu - premiul II;

V. Concursul Național de Cosntrucții Electronice "T.E.A.M."-ediția aXIII-a- 30 nov-02 dec.2018- Palatul Copiilor Botoșani:

1. Sover Vaslie - premiul I ( Aplicații practice- Licee);

2. Chereja Ionel - premiul I (Proiect -Autonomus Car);

3. Sover Vaslie - premiul I ( Proiect -Ciclotron);

4. Crușitu Ionuț - premiul I ( Aplicații practice - Gimnazii);

5. Crușitu Ionuț - premiul II ( Proiect- Sumobot-Robot);

6. Crușitu Ionuț - premiul III ( Teorie - Gimnazii);

7. Chereja Ionel - premiul III (Teorie- clasele XI-XII);

Elevii mai sus menționți provin din Colegiul Tehnic "INFOEL", Colegiul Național " Liviu Rebreanu", Colegiul Național "Andrei Mureșanu", Școala Gimnazială nr.1 Bistrița și Școala Gimnazială nr.4 Bistrița, Mulțumim pe această cale conducerilor unităților școlare, diriginților și nu în ultimul rând părinților acestor minunați copii, pentru înțelegere și sprijinul acordat în demersurile noastre.

prof. Dorel Nicoară - coordonator Cerc Electronică - P. C. Bistrița

 

 

 

Adaugă comentariu nou

 
Design şi dezvoltare: Linuxship
[Valid RSS]