A venit si victoria! FC Bistrita-Recolta Dorolt 2-1 (1-0)

Doru Ilies. fcbistrita.ro

Victorie! Aceste este cel mai important detaliu reusit de formatia noastra in partida cu Recolta Dorolt. Cu un antrenor proaspat instalat pe banca tehnica a echipei, pe nume Dan Vasilica, FC Bistrita a reusit sa isi adjudece conform asteptarilor toate cele trei puncte puse in joc. A inceput bine partida, Robert Hasnas reusind sa marcheze in minutul 21 si alte cateva ocazii ar fi putut fi fructificate in prima repriza, insa pana la pauza nu s-a mai reusit schimbarea scorului. Cu doua nume noi in garnitura de start, Munteanu si Sitosianu, echipa noastra nu a aratat rau si da semne ca poate urca in clasament daca jocul va avea constanta.

Repriza secunda a venit cu multe sanse de a marca pentru echipa noastra. In prima dintre ele Sitoianu isi face foarte bine mingea printre trei adversari, ii lasa in urma pe acestia si scapa singur cu portarul Recoltei, insa intentia este citita bine de ultimul si apara lovitura. In minutul 63 Alin Chibulcutean majoreaza scorul in urma unei corner. Mingea centrata de Adrian Nalati trece peste apararea oaspete si ajunge la capitanul echipei noastre care inscrie pentru 2-0 din doar trei metri. Ocaziile apar in continuare la poarta echipei oaspete, acelasi Sitoianu ratand de putin o centrare perfecta a lui Bogdan Miholca, iar cateva minute mai tarziu poartarul oaspetilor mai are o interventie salutara in fata atacantilor nostri.

Minutul 75 ar fi putut aduce un nou gol pentru echipa noastra, atunci cand Robert Hasnas loveste bine balonul cu capul o centrare venita ca la carte de la Adrian Nalati, insa mingea loveste doar bara. Zece minute mai tarziu, contrar cursului jocului jucatorii de la Recolta Dorolt prind curaj si profita de o nesincronizare a apararii echipei noastre si reduc din diferenta. Avea sa fie golul care a dat emotii pe final de partida, atunci cand jucatorii echipei oaspete au fortat egalarea, fara rezultat insa, scorul ramanand 2-1.

Recolta Dorolt nu a fost un adversar facil, asa ar arata-o clasamentul sau cum s-ar fi asteptat cei prezenti in tribuna. Echipa satmareana s-a prezentat destul de bine, este o echipa tanara, cu relatii bune de joc, cu un antrenor - Tiberiu Csik - fost jucator de performanta, care in viitor ar putea pune probleme adversarilor. FC Bistrita si-a atins obiectivul in aceasta partida, a obtinut trei puncte foarte importante in clasament si da semne ca poate mai mult atat timp cat va reusi sa se concentreze mai mult la finalizare si in compartimentul defensiv. De aceea dorim succes echipei noastre si noului antrenor, Dan Vasilica in realizarea obiectivului! Succes FC Bistrita!

FC Bistrita: Raul Pop - Dionisie Dradici, Robert Hasnas, Alin Chibulcutean, Dumitru Negrut ('78 Otniel Sighiartau)- Paul Colta ('70 Horatiu Vararean), Adrian Nalati, Alexandru Munteanu, Bogdan Miholca ('90 Raul Hofer) - Sadi Akari ('88 Silviu Amariei), Horia Sitoianu; antrenor: Dan Vasilica