Vezi câştigătorii Premiilor municipiului Bistriţa 2013

 

I. SECŢIUNEA ÎNVĂŢĂMÂNT

 

1. Buhai Rareş Darius

Medalie de aur – Olimpiada Pluridisciplinară Tuzmaada, Yakutsk, Rusia

Medalie de aur – Olimpiada Balcanică de Informatică, Sarajevo

Medalie de aur – Olimpiada Internaţională de Informatică, Brisbane, Australia

Premiul I – Olimpiada naţională de informatică

Medalie de argint – Olimpiada naţională de informatică

 

2. Niculai Tiberius

Premiul I – Olimpiada naţională de limba italiană

 

3. Lupaescu Daniel

Premiul I – Olimpiada naţională de tehnologii – Tehnician de telecomunicaţii

 

4. Bugnar Diana

Premiul II – Olimpiada naţională de italiană

 

5. Bungărdean Dan Ionuţ

Premiul III – Olimpiada naţională de muzică – vioară

 

6. Vaida Adrian

Medalie de bronz (echivalentul premiului III) – Olimpiada naţională de fizică

 

7. Berbecariu Flaviu Florin

Menţiune – Olimpiada naţională de informatică

 

8. Moisil Adriana

Menţiune specială – Olimpiada naţională de informatică

 

9. Crudu Denis Flaviu

Menţiune specială – Olimpiada naţională de informatică

 

10. Văran Tudor

Menţiune specială – Olimpiada naţională de informatică

 

11. Visuian Mihai

Menţiune specială – Olimpiada naţională de informatică

 

12. Buda Paul Gabriel

Menţiune specială – Olimpiada naţională de informatică

 

13. Lorinţiu Patricia

Menţiune – Olimpiada naţională  de limba şi literatura română

 

14. Ioja Maria

Menţiune – Olimpiada naţională de limba şi literatura română

 

15. Cazac Eliza

Menţiune – Olimpiada naţională de limba şi literatura română

 

16. Sântionean Maria Diana

Menţiune – Olimpiada naţională de biologie

 

17. Oros Andreea

Menţiune – Olimpiada naţională de limba italiană

 

18. Horoba Daniel Ovidiu

Menţiune – Olimpiada naţională de tehnologii – Tehnician în activităţi economice

 

19. Szekeres Ilma

Menţiune – Olimpiada naţională de limba maghiară

 

20. Scurtu Ana

Menţiune – Olimpiada naţională de istoria artei şi arhitecturii

 

21. Biro Andreea Gabriela

Premiul special – Olimpiada naţională de limba franceză

 

22. Nistor Codruţa

Premiul special – Olimpiada naţională de limba latină

 

23. Zăgrean – Tuza Cezara

Menţiune specială – Olimpiada naţională de chimie

 

24. Deac Alex Ovidiu

Menţiune specială – Olimpiada naţională de matematică

 

25. Mureşan Iulia

Menţiune specială – Olimpiada naţională de franceză

 

26. Tomoroga Ioan

Menţiune specială – Olimpiada naţională de muzică – muzică vocal tradiţională

 

27. Abodi  Simona – Silvia

Menţiune specială – Olimpiada naţională de religie ortodoxă

 

28. Dos Andrei Cristian

Menţiune specială – Olimpiada naţională de tehnologia informaţiei

 

29. Szekely Bogdan

Menţiune specială – Olimpiada naţională de tehnologia informaţiei

 

30. Grigoriu Andrei

Menţiune specială – Olimpiada naţională de tehnologia informaţiei

 

31. Berengea Horaţiu Emanuel

Menţiune – Olimpiada naţională de pregătire sportivă teoretică

 

II. SECŢIUNEA SPORT

 

1. Szocs Bernadette Cynthia – tenis de masă

- 2 locuri III simplu la Campionatul European de Juniori

- 1 loc I, 2 locuri III la Campionatul European de Juniori I

- 1 loc II la Campionatul European de Seniori

- 1 loc III la Campionatul Mondial de Juniori cu echipa

 

2. Cengheri Monica – haltere

- 1 loc III la Campionatul Mondial de Juniori II la stilul smuls

- 1 loc I la Campionatul European de Juniori II la stilul smuls

- 1 loc III la Campionatul European de Juniori II la stilul aruncat

- 1 loc II la Campionatul European de Juniori II total

 

3. Sâncrăian Gabriel – haltere

- locul III la Campionatul European de Seniori stilul smuls

- 1 loc II, 2 locuri III la Campionatele Mondiale, aruncat şi total

 

4. Berbecar Marius – gimnastică artistică

- locul VI la Campionatul Mondial Paralele

- component al lotului olimpic

 

5. Clapa Andreea – tenis de masă

- locul III simplu la Campionatul European de juniori II

- 3 locuri I la Campionatul European de juniori II

 

6. Borzei Dana Maria – box

- locul III la Campionatul Mondial de Juniori I

 

7. Szocs Hunor – tenis de masă

- locul I la Jocurile francofoniei

 

8. Bălan Georgia – arte marţiale

- locul II la Campionatul European Junioare categoria 65 kg

 

9. Baţagă Cristian – gimnastică artistică

- locul I la individual compus Campionatul Naţional

 

10. Băldean Teodor – judo

- locul III la Jocurile Balcanice Cadeţi categoria 73 kg

 

11. Echipa de gimnastică artistică masculină (Berbecar Marius, Baţagă Cristian, Nistor Laurenţiu, Ciuculete Robert, Mutiu Ştefan, Iacob Doru )

- locul II la Campionatul Naţional de Seniori

 

12. Dudaşu Mihai – karting

- titlul de Campion naţional de karting clasa Naţional 100, în cadrul Campionatului Naţional de Karting Dunlop 2013 organizat de Federaţia Română de Automobilism Sportiv

 

13. Iosif Ureche – motociclism

- primul bistriţean participant în Campionatul de Motociclism Viteză pe Circuit al României, unde a reuşit să ocupe locul I în clasamentul general Superbike Rookies 2013

 

III. SECŢIUNEA CULTURĂ

 

1. Moldovan Mariana

- în anul 2013 a organizat expoziţia personală de pictură „Flori de primăvară” la Cluj-Napoca şi expoziţia organizată la Budapesta, în cadrul Institutului Cultural Român

 

2. Mocanu Alexandru

- a organizat expoziţia personală de debut de la Muzeul Judeţean Bistriţa, intitulată „Atelier” şi apoi expoziţia de la Galeria Bibliotecii „Astra” din Sibiu cu prilejul Festivalului de Teatru din acest an

 

3. Bugnar Cristina – muzică populară

- câştigătoarea Marelui Premiu şi Trofeul Festivalului Naţional de Interpretare a Cântecului Popular Românesc „Pană de Păun”, ediţia a VIII-a 2013

 

IV. SECŢIUNEA ŞTIINŢĂ ŞI ECONOMIE

 

1. Iliescu Florin Gheorghe

- diploma de doctor în domeniul ingineriei industriale obţinută în anul 2013 la Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca cu titlul „Cercetări şi contribuţii privind îmbunătăţirea activităţii operatorilor în realizarea produsului industrial apă şi a serviciului de furnizare a acestuia”

 

2. Ciobanu Cristian Iulian

- diploma de doctor în domeniul teologiei obţinută în anul 2013 la Universitatea Aristoteleio Salonic cu titlul „Antropologia Sfântului Efrem Sirul şi tradiţia patristică anterioară”

 

3. Burduhos Georgeta Minodora – cadru didactic la CSEI „Lacrima” Unirea

- diploma de doctor în domeniul horticulturii obţinută în anul 2013 la Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară din Cluj-Napoca cu titlul „Cercetări privind biologia şi tehnologia producerii materialului săditor la unele specii lemnoase folosite pentru garduri vii şi forme tunse”

 

4. Brănişteanu Rodica

- diploma de doctor în domeniul ştiinţele educaţiei obţinută în anul 2013 la Universitatea „Babeş – Bolyai” din Cluj-Napoca cu titlul „Educaţia socio – emoţională – ateliere pentru preşcolari”

 

5. Ureche Marius Cristian

- diploma de doctor în domeniul ingineriei electronice şi telecomunicaţii obţinută în 19 decembrie 2012 la Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca cu titlul „Alinierea imaginilor în asistarea diagnozei medicale”

 

6. Albeţel Nadia Angela

- diploma de doctor în filosofie a Universităţii din Georgia, Statele Unite ale Americii,  în anul 2012

 

7. Doroftei Irina Mădălina

- diploma de doctor în domeniul economiei şi afacerilor internaţionale obţinută în anul 2013 la Academia de Studii Economice Bucureşti cu titlul – „Rolul unor bănci centrale (sistemul federal de rezerve, banca centrală europeană) în criza financiară şi economică actuală”

 

8. S.C. RAAL S.A. Bistriţa

- procedeu de separare a umidităţii provenite din aerul comprimat de la compresoarele industriale şi evaporator cu separator de condens încorporat, pentru uscarea aerului comprimat

 

9. Parker Mirela

- diploma de doctor în domeniul artelor plastice şi decorative obţinută în anul 2013 la Universitatea Naţională de Arte Bucureşti în anul 2012 cu titlul „Limbajul plastic, mijloc de exprimare şi analiză a individului”

 

V. SECŢIUNEA DIVERSE

 

1. Prof. Gălăţan Constantin

- pentru activitatea de excepţie în pregătirea elevilor pentru olimpiadele  internaţionale (3 medalii de aur obţinute de Rareş Buhai), olimpiade naţionale (1 medalie de aur şi 1 de argint) şi olimpiade judeţene (locurile 1, 2, 3 şi menţiuni)

- membru în Comisia Naţională de informatică 

- coordonator al activităţii Lotului Naţional de Informatică

- coordonator al grupului de lucru pentru elaborarea programelor şcolare modulare la disciplina informatică, clasa a XII-a

 

2. Ciprian Moldovan – jurnalist Direct TV Bistriţa – Năsăud

- producătorul general a două filme documentare despre istoria Bistriţei. În premieră a fost realizat un film despre Biserica Evanghelică şi filmul Memoria Caselor din Bistriţa, ajuns la cea de-a treia ediţie. Filmul Memoria Caselor a fost acceptat să ruleze în anul 2014 la două festivaluri de film documentar, unul la Sibiu, iar celălalt la Amsterdam

Comentarii

18/12/13 23:41
profesor

Premiile/ mentiunile speciale sunt o modalitate de a nu trimite elevii cu mana goala de la olimpiada. Multi nu se regasesc pe listele oficiale ale olimpiadelor. Ce premiem?

Adaugă comentariu nou

 
Design şi dezvoltare: Linuxship
[Valid RSS]