Vezi cine sunt cei 62 de premianţi ai Primăriei Bistriţa în 2017!

Primarul municipiului Bistriţa, Ovidiu Creţu, decerna, vineri, premiile municipiului Bistriţa pentru 62 de elevi, sportivi, oameni de cultură etc. care, prin participarea lor la concursuri, competiţii, întreceri sau alte acţiuni de talie  naţională sau internaţională, au făcut ca numele Bistriţei să fie cunoscut în ţară şi străinătate.

 

      Festivitatea va avea loc în sala de şedinţe a Primăriei municipiului Bistriţa din Piaţa Centrală, nr. 6, începând cu ora 15.00.

I.1. Secţiunea învăţământ – propuneri  ISJ: rezultate la faza naţională pentru anul şcolar 2016-2017

 

Pop

Data depunerii

Cine propune

Nominalizare

Profesor / antrenor

Premiu/ rezultate obţinute

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Grecu Alexandru

Pop Ilie Valentin

Premiul I Olimpiada Națională de Interpretare Vocală, Instrumentală și Studii Teoretice Muzicale – Chitară

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Popa Bogdan

Pop Valentin

Premiul II Olimpiada Națională de Interpretare Instrumentală -Chitară

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Coptil Sebastian Cadmiel

Trif Cristina/ Retegan Macedon

Premiul II Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei - Ceramică

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Leonardi Carla Maria

Pop Alina

Premiul III Olimpiada Națională de Limbi Romanice – Limba Italiană

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Leonte Valentina

Pop Alina

Premiul III Olimpiada Națională de Limbi Romanice – Limba Italiană

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Iuga Alexandra

Popa Ioana

Premiul III Olimpiada Națională Interpretare Vocală, Instrumentală și Studii Teoretice Muzicale – Canto Clasic

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Măierean Diana Andreea

Mărginean Raluca Roxana

Premiul III Olimpiada Națională de Pedagogie- Psihologie (Licee Pedagogice) – Psihologia Vârstelor

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Vălean Estera Domnica

Arieșan Ilie

Premiul III Olimpiada Națională de Religie – Religie Greco-Catolică

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Moldovan Alexandru Ioan

Vultur Livia/ Muț Mariana/Rusu Constantin/Baci Adriana

Premiul III Olimpiada Națională de Tehnologii – Electronică- Automatizări

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Onighi Nicoleta Andreea

Avram Smaranda

Mențiune Olimpiada Națională de Limbi Romanice – Limba Franceză

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Ciuruș Karina Ilinca

Schuster Helena

Mențiune Olimpiada Națională de Limba Engleză

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Vlad Miruna

Schuster Helena

Mențiune Olimpiada Națională de Limba Engleză

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Chirlejan Cristiana Teodora

Onciu Silviu

Mențiune Olimpiada Națională de Limba Germană Modernă

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Muller Agnes

Sztankovsky Eniko-Zsuzsanna

Mențiune Olimpiada Națională Mikes Kelemen – Limba Maghiară

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Someșan Bianca

Vălean Alexandru

Mențiune Olimpiada Națională de Istorie

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Turcu Andreea Lăcrămioara

Peter Crina

Mențiune Olimpiada Națională de Geografie

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Hordoan Andrei

Ungur Maria Gențiana

Mențiune Olimpiada Națională de Fizică

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Petrușca Sergiu

Sărmășan Adina Maria

Mențiune Olimpiada Națională de Chimie

  1.  

99438/28.11.2017/

95818/16.11.2017

ISJ/ Micu Alexandra

Micu Alexandra Maria

Toderic Adriana

Mențiune Olimpiada Națională de Teorie Sportivă – Pregătire Sportivă Teoretică

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Tănasă Diana Alexandra

Săplăcan Cornel

Mențiune Olimpiada Națională de Teorie Sportivă – Pregătire Sportivă Teoretică

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Rus Alexandra

Cozma Gheorghe

Mențiune Olimpiada Națională de Interpretare Instrumentală - Oboi

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Costin Cosmina

Pop Ilie Valentin

Mențiune Olimpiada Națională de Interpretare Vocală, Instrumentală și Studii Teoretice Muzicale – Chitară

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Suciu Paula

Mărginean Raluca Roxana

Mențiune Olimpiada Națională de Pedagogie-Psihologie (Licee Pedagogice) – Managementul Clasei de Elevi

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Fechete Andrei

Coman Marian

Mențiune Olimpiada de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei -Grafică

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Bodescu Ștefania

Duda Vasile

Mențiune Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei – Istoria Artelor

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Hărănguș Sebastian

Molnar Alina/Chiciudean Nastasia

Mențiune Olimpiada Națională de Lingvistică – Limba și Literatura Română

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Moca Andrei Cătălin

Gălățan Susana

Mențiune Olimpiada Națională de Informatică

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Borcani Robert Raul

Gălățan Constantin

Gălățan Susana

Mențiune Olimpiada Națională de Informatică

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Deac Alex Claudiu

Chiciudean Nastasia

Mențiune Olimpiada Națională de Matematică

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Ureche Traian Ioan

Vultur Livia/ Muț Mariana/Rusu Constantin/Baci Adriana

Mențiune Olimpiada Națională de Tehnologii – Electronică- Automatizări

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Crăciun Roxana

Trișcaș Ionică

Mențiune Olimpiada Națională de Tehnologii – Educație Tehnologică

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Pop Vlad

Moisil Gabriela

Mențiune Olimpiada Națională de Tehnologii – Educație Tehnologică

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Ciurea Alexandru Marius

Bauer Agnes Cristina

Mențiune Olimpiada Națională de Tehnologia Informației -  Tehnologia Informației și a Comunicațiilor

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Măierean Diana Andreea

Mărginean Raluca Roxana

Mențiune Olimpiada Națională a Animatorilor- Pedagogie

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Rodilă Diana Paula

Mărginean Raluca Roxana

Mențiune Olimpiada Națională a Animatorilor- Pedagogie

  1.  

99438/28.11.2017

ISJ

Suciu Lidia

Mărginean Raluca Roxana

Mențiune Olimpiada Națională a Animatorilor- Pedagogie

 

 

                                                                                                                                     

II. Secţiunea sport:

 

Nr. crt.

Data depunerii

Cine propune

Nominalizare

Profesor / antrenor

Premiu/ rezultate obţinute

1.

100001/29.11.2017

DJST BN

Csengeri Monica

Chivu Adrian

Campionatul European de Seniori – Haltere, aprilie 2017, Split, Croația

locul  I la categoria 48 kg, stilul - smuls

locul  II la categoria 48 kg, stilul  - aruncat

locul II la categoria 48 kg,  la total

Campionatul European de Juniori – Haltere,  Durres, Albania

locul I la categoria 48 kg, stilul – smuls

locul I la categoria 48 kg, stilul – aruncat

locul I la categoria 48 kg, la total

2.

100001/29.11.2017

DJST BN

Martin Răzvan

Saranciuc Mugur

Campionatul European de Seniori – Haltere,  aprilie 2017, Split, Croația

locul II la categoria 76 kg, stilul – smuls

locul III la categoria 76 kg, stilul – aruncat

locul III la categoria 76 kg, la total

3.

100001/29.11.2017

DJST BN

Szocs Bernadette

Filipaș Marian

Bulbuc Emilian

Podar Mircea

Răcilă Daniel

Șteff  Meruțiu Mihaela

 

 

Campionatul European de Seniori Echipe –Tenis de Masă - locul I pe echipe, Luxemburg

4.

100001/29.11.2017

DJST BN

Musteață Liana

Muthi Marius

Campionatul European de Juniori – Taekwondo, noiembrie 2017, Larnaca, Cipru

locul II  - categoria 16 ani Kumite

5.

100001/29.11.2017

DJST BN

Plăian Tania

Filipaș Marian

Bulbuc Emilian

Podar Mircea

Răcilă Daniel

Șteff Meruțiu Mihaela

 

Campionatul European de Juniori – Tenis de Masă Guimaraes, Portugalia

locul II pe echipe cadeți

 

6.

100001/29.11.2017

DJST BN

Sângeorzan Dragoș

Sângeorzan Radu

Campionatul European de Seniori – Karate Kyokushin, Sibiu, România

locul III la  categoria seniori  - Kata individual

7.

100001/29.11.2017

DJST BN

Moldovan Luca

Sângeorzan Radu

Campionatul European de Juniori  - Karate Kyokushin, Sibiu, România

locul I la categoria Kumite

8.

100001/29.11.2017

DJST BN

Sucutărdean Alexandru

Zăpârțan Anghel

Campionatul Național de Seniori – Culturism, Târgu Mureș, România

locul  I la categoria 179 cm – man fizic

Campionatul Balcanic – Culturism, Bar, Muntenegru

locul II la categoria 179 cm – man fizic

9.

100001/29.11.2017

DJST BN

Chirlejan Cristiana

Teodora

Sângeorzan Radu

Campionatul European de Tineret - Karate Kyokushin, Polonia

locul V - Kata individual

Campionatul Mondial - Karate Kyokushin

locul V – Kumite, Sibiu, România

10.

100001/29.11.2017

DJST BN

Bățagă Cristian

Pop Liviu

Pop Augustin

Campionatul Național de Seniori – Gimnastică Artistică Masculină - locul I (campion național absolut), Ploiești, România

Component al lotului olimpic de gimnastică

11.

100001/29.11.2017

DJST BN

Echipa de gimnastică masculină artistică CSM Bistrița

Pop Liviu

Pop Augustin

Burduhos Cornel

 

Campionatul Național de Seniori – Gimnastică Artistică Masculină -   locul II cu echipa Ploiești, România

12.

100001/29.11.2017

DJST BN

Echipa de gimnastică masculină artistică LPS

Pop Liviu

Pop Augustin

Burduhos Cornel

 

Campionatul Național de Juniori – Gimnastică Artistică Masculină - locul II cu echipa Ploiești, România

13.

99425/20.11.2017

Mârza Teodor Ioan

Bălan Briana Cleopatra

Cătălin Ardelean

Locul 1 la Campionate Naționale Individuale pentru Copii și Juniori – Dezlegări, fete 16 ani, Băile Felix, februarie 2017 – pentru Clubul LPS Satu Mare

Locul II la Campionatele Naționale Individuale de Șah Clasic pentru Copii, Juniori și Tineret – finala șah clasic fete 16 ani, Băile Felix, fete. 16 ani, februarie  2017 – pentru Clubul LPS Satu Mare

Component al echipei de șah de seniori a Bistriței.

14.

100167/29.11.2017

Dobraniș Vasile

Dobraniș Denis

Vîrtic Teodor

Campionatul  Național de  GO Juniori,  la categoria sub 14 ani – locul I, aprilie 2017

Campionatul Național de Tineret la GO VEST, aprilie 2017

locul 5 la Campionatul European de GO, categoria sub 16 ani,  Grenoble, Franța

locul 11 la Campionatul Mondial de GO, categoria sub 16 ani de la Chiang Mai, Thailanda

Concursul Omikron Rengo Kido Cup, Hamburg, Germania – loc I împreună cu Dobraniș Darius

Se antrenează de la 4 ani la Go și de la 5 ani face dans sportiv de performanță

15.

100167/29.11.2017

Dobraniș Vasile

Dobraniș Darius

 

 

 

   Vîrtic Teodor

Campionatul Național de GO Juniori, categoria sub 18 ani- locul I, aprilie 2017

Campionatul Național de Tineret GO VEST- locul II, aprilie 2017

Concursul Omikron Rengo Kido Cup, Hamburg, Germania – loc I împreună cu Dobraniș Denis

 

16.

99457/28.11.2017

Budușan Florica

Echipa  „Noua Generație„ - Clubul de Dans Sportiv Floris

 

Budușan Florica

Berengea Horațiu

Loc I  Cupa Floris – formația de dans latino american „Line Dance”, aprilie 2017, Bistrița

Loc I Cupa Floris – formația „Sucitoarele”, aprilie 2017, Bistrița

Loc I Concurs Național Napoca Dance Festival, formația „Line Dance”, noiembrie 2017, Cluj Napoca

 

 

III. Secţiunea cultură:

V. Secţiunea ştiinţă şi economie:

 

Nr. crt.

Data depunerii

Cine propune

Nominalizare

Nominalizat de

Premiu/ rezultate obţinute

1.

97710/22.11.2017

Victoria Fătu Nalațiu

Victoria Fătu Nalațiu

Victoria Fătu Nalațiu

Concursul Europoesie Unicef 2017- diplomă de onoare- la poezie

pentru copii

Paris- lansare de carte “Împrietenirea cu frumosul într-alt cer de poezie“, 3 expoziții de pictură de grup, recital de versuri, poezie prezentată și recitată la Zilele Europei

Viena- expunerea a 3 cărți la Târgul Cărții, 12 noiembrie 2017

Canada - 4 pag publicate în Revista Destine literare, aprilie 2017

Australia- Embleme profesionale

Publicație carte-  Carte de teatru „Risipa de vise”

2.

96581/17.11.2017

Casa de Cultură a Sindicatelor

Alexandru Cristian Miloș

Câțcăoan Alexandru

 A publicat antologia de poezie în limba albaneză „Ascuns între stele”, distinsă cu Diploma de Onoare a Asociației Culturale a Albanezilor din România

A publicat o antologie în limba sârbă “Oameni, stele, rachete” – a primit premiul pentru debut în limba sârbă la Festivalul Internațional de Poezie „Drumuri de spice”, iulie, Serbia Premiul Special al juriului la Festivalul Național de Poezie „George Coșbuc”, octombrie 2017

A publicat cartea “Poemele Vidului/ The poesus of the Void”- traducere în limba română de Zorin Diaconescu

Fondatorul Școlii de Cosmopoezie

3.

99926/29.11.2017

 

Uniunea Artiștilor Plastici Bistrița

Miron Duca

 

 

Mircea Oliv

- nume de referință în pictura românească

- expoziții personale de pictură la Cluj Napoca, Cilnic, Focșani și Târgu Mureș

- expoziție la Kasel, Germania în cadrul schimburilor culturale ale municipiului Biștrița

4.

99926/29.11.2017

 

Uniunea Artiștilor Plastici Bistrița

Marcel Lupșe

 

 

Mircea Oliv

- nume de referință în pictura românească

- expoziții personale de pictură la Cluj Napoca, Cilnic, Focșani și Târgu Mureș

- expoziție la Kasel, Germania în cadrul schimburilor culturale ale municipiului Biștrița

 

 

I

Nr. crt.

Data depunerii

Cine propune

Nominalizare

Profesor / antrenor

Premiu/ rezultate obţinute

1.

 

99965/29.11.2017

Camera de Comerț și Industrie

David Mircea

 

 

 

Vasile Bar

- director tehnic la RAAL S.A. Bistrița, coautor al unor brevete de invenție (schimbătoare de căldură de diverse tipuri, procedee de răcire și eliminare a condensului, etc.)

Aplicarea acestor brevete a condus la creșteri de productivitate, creșterea duratei de viață a produselor, scăderea costurilor de fabricație, scăderea greutății specifice pe unitate de produs, etc.)

 

 

V. Secţiunea diverse:

 

Nr. crt.

Data depunerii

Cine propune

Nominalizare

Profesor / antrenor

Premiu/ rezultate obţinute

1.

99461/28.11.2017

Baranyai Lucia Tatiana

Școala de Dans  Dance Stars Academy

 

 

Baranyai Lucia Tatiana

Loc I, II , III Concurs Național de Dans „Buburuza de Aur„ , aprilie 2017

Loc I, II – Concurs Național de Dans „Dance Art Competition”, aprilie 2017

Loc I, III Festival-Concurs pentru Amatori cu caracter Internațional de Dans “Dance Art Open România“, Năvodari, iulie 2017

Calificare la Campionatele Mondiale Veneția 2018

2.

 

 

98533/24.11.2017

 

Complexul Muzeal Județen Bistrița- Năsăud

 

 

Gaiu Corneliu

 

Gavrilaș Vasilichi George Alexandru

-a îndeplinit pe rând diferite funcții în slujba culturii, istoriei orașului și a județului, în prezent director al Complexului Muzeal Bistrița-Năsăud

-participări la diferite congrese și întâlniri ale istoricilor peste hotare

-a desfășurat muncă de documentare și cercetare

-între 1993-2015- membru al Comisiei Zonale a Monumentelor Istorie

 

 

3.

99816/29.11.2017

Curteanu Mihaela

Matei Moisil

 

 

 

 

 

 

 

Curteanu Mihaela

 

Cupa României de downhill și enduro la juniori ;

            - locul I la Bistrița Enduro și Metal Enduro Reșița

            - locul II la Thermal Enduro și Băișoara Enduro

Campionatul național de downhill și enduro la juniori;

            - locul 1 la Sinaia și  Piatra Neamț

Cupa Națională de Downhill a României;

             - locul 1 Cupa Națională de Downhill a României la Cheile Grădiștei, Vatra Dornei, Băișoara, și  Harghita

             - locul 1 Campionatul Național de Downhill a României Sinaia

             - locul 1 Downhill Rookies Austria și Germania

 - locul 2 în clasamentul general la Downhill IXS Rookies Europa.

La doar 16 ani, devine primul rider român de downhill care obține o asemenea performanță internațională la această categorie, punând Bistrița pe harta ciclismului european.

4.

99622/28.11.2017

99629/28.11.2017

Pătru Cristian/

Liga Română de Spinning

Dragotă Cristian Viorel

Pătru Cristian/

Președinte ing. Morcovescu Marian

Campion Mondial la Pescuit Sportiv, Rusia

Campion Național al României, 2017

Membru al Lotului Național pentru Campionatul Mondial din Anglia – în 2018

5.

99320/28.11.2017

Asociația „Armonia” Bistrița

Vergu Anamaria

Șular Igna- Claudiu

- Realizator emisiuni săptămânale la OrizontTV de folclor, promovează cultura populară și tradițiile.

-De doi an este fotomodel în scaunul rulant și reprezintă Bistrița la toate evenimentele de moda Atipic Beauty din România și străinătate

-A primit Diploma de Excelență a revistei “Povești de Cluj”

-Are propria afacere de familie „Lavandă de Dumbravă”

-în prezent realizează o colaborare cu GAT Films Transilvania fiind parte din proiectul cinematografic “The Secret Pin-up Island”

 

.

Adaugă comentariu nou

 
Design şi dezvoltare: Linuxship
[Valid RSS]