*Remus Vlad, noul director tehnic al Gloriei Bistriţa

Victorie spectaculoasă, prima din 2014: Gloria FC “U” Craiova 3-0

Gloria s-a impus fără emoţii în faţa Universităţii Craiova, scor 3-0, într-o partidă contând pentru etapa a 19-a din Liga a II-a, seria a II-a. Mârzeanu (autogol), Chiţu şi Brumă au marcat pentru alb-albaştri.

Începutul a fost perfect pentru bistriţeni, care din minutul 2 intră în avantaj, Mârzeanu de la oaspeţi trimite cu capul spre propriul portar care este păcălit,  iar mingea intră în poartă. 0-1.
În minutul 25, Radu Răzvan avansează ameninţător spre poartă, trece de Mădălin Ciucă şi îl serveşte excelent pe Marian Chiţu, care înscrie! 2-0.
Zece minute mai târziu, Ţegle se îndreaptă hotărât spre poartă,  pasează perfect pentru Daniel Brumă care duce scorul la 3-0! Meci spectaculos, 3 goluri în 35 de minute!
În ciuda scorului favorabil, fără explicaţie, Radu Răzvan are o intrare de cartonaş roşu asupra lui Bălan. Gloria rămâne în 10.
Minutul 44 – Ciucă centrează ideal pentru Săceanu care trimite periculos cu capul, reţine Albuţ.

Coroian începe repriza secundă cu o singură modificare faţă de primul 11, intră Ţîrca în locul lui Pop. Dinu Sănmărtean şutează puternic în minutul 60, portarul Hotoboc respinge.
Minutul 73 – oaspeţii sunt aproape de primul gol, Sergiu Popescu ratează cu capul din câţiva metri, se opune Albuţ.
Minutul 75 – penalty pentru oaspeţi, Gloria rămâne în 9 oameni, Tinuţ Budăcan vede cel de-al doilea cartonaş galben. Execută Robert Săceanu, apără Albuţ.
Minutul 82 – Mărginean îl lansează în adâncime pe Jarda care scapă singur spre poartă dar şutează pe lângă.

Staff-ul tehnic al Gloriei Bistriţa este completat  începând de astăzi cu Remus Vlad, în funcţia de director tehnic. Astfel, Cristian Coroian este antrenor principal iar Sandu Negrean antrenor secund.

Echipa trimisă în teren: Albuţ – Sănmărtean, Chibulcutean, Fizeşan, Budăcan – Radu Răzvan, Mărginean, Ţegle, Chiţu (Jarda) – Alexandru Pop (Ţîrca 45), Brumă (Nalaţi).

Această victorie o duce pe Gloria pe locul 5 cu 28 de puncte. Urmează meciul din deplasare cu Metalul Reşita, sâmbătă,29 martie, de la ora 11:00, apoi jucăm acasă cu ASA Tg. Mureş (5 aprilie) şi în deplasare cu Olimpia Satu-Mare (12 aprilie).

A fost un meci de luptă, de risipă de energie, tinerii au fost cei care au avut de lucru, fiecare pentru că încă un jucător, pentru că am avut două eliminări, iar cei cu experienţă i-au susţinut şi bineînţeles că au fost baza. Experienţa ne-a dus la un 3-0 în primă fază norocos, dar cred că meritat pentru că efortul a fost foarte mare în opt jucători de câmp. Am găsit o echipă tânără, plină de entuziasm, cu unii jucători tineri talentaţi, păcat că ne lipsesc nişte jucători cu experienţă, sau îi avem şi sunt suspendaţi. Nu ştiu ce ne vom face în etapa următoare la Reşiţa, pentru că avem vreo trei-patru suspendaţi. Mă nemulţumeşte acest lucru, asta ţine probabil şi de o stare de indisciplină, de necunoaşterea regulamentului, dar le vom pune toate la punct. Ne vom bate, pentru că obiectivul este foarte clar şi de aceea am acceptat să vină, să punem cu toţii umărul la realizarea lui: promovarea în Liga I. Asta presupune nişte eforturi de toate felurile dar important e să avem rezultate şi să ne ducem spre play-off şi apoi chiar să promovăm.

Jean Pădureanu a fost şi rămâne o legendă, a făcut istorie, noi cei care suntem acum încercăm să ducem tradiţia clubului mai departe. Cu ajutorul celor din jur, mă refer în special la oficialităţi, sper să fie mai aproape de echipă şi simţim ajutor substanţial.  Avem şanse mari să promovăm, din informaţiile mele avem şanse de 90%, am ceva informaţii că unele echipe nu prea au dreptul să treacă prin Liga a II-a. Am auzit aşa o păsărică. Unele participă în campionat neregulamentar, aşa am auzit. Nu acesta este însă criteriul nostru de a promova, ci cel al valorii, al reconstrucţiei unei echipe ca pe vremuri, cu jucători crescuţi în centrul de copii şi cu unii jucători cu experienţă care să-i crească la rândul lor pe cei tineri. Lui Țegle, spre exemplu, îi prevăd un viitor frumos, e o mare promisiune", a declarat noul director tehnic Remus Vlad.