Viorel Simion rămâne campion IBF la categoria pană: Gago este un boxer bun, a rezistat fizic şi chiar aveam nevoie de un meci de 12 reprize

Emanuel Sărmăşan

Pugilistul român Viorel Simion a izbutit să-și apere cu brio centura IBF Inter-Continental la categoria pană, după ce l-a devansat la puncte pe ibericul Andoni Gago, după durata celor nu mai puțin de 12 reprize, în gala profesionistă numită: „Noaptea Campionilor – Bobardament în arenă”, un event organizat la Circul Globus din capitală.

Cei trei arbitri-judecători au avut la finele încleștării o decizie în unanimitate pentru boxeur-ul nostru (115-112, 114-113, 118-109), Simion fiind depunctat în ultima repriză pe fondul unor împingeri repetate ale oponentului său. Având în vedere că va împlini 35 de ani în luna octombrie, Viorel Simion s-a dovedit a fi triumfal la profesioniști pentru a 21-a oară (dintre care nouă victorii încheiate prin knock-out tehnic și o singură înfrângere).

Spaniolul Gago l-a pus în dificultate pe pugilistul român în multe momente cheie, dar acesta a încasat ce-a de-a doua înfrângere pe prima scenă a boxului (15 victorii, 2 egaluri).

„A fost un adversar puternic, cu mâini grele. Ştiam că este imprevizibil, haotic, că dă din braţe, dar nu mă aşteptam să lovească atât de tare. Lovea larg, a stat la schimburi cu mine, s-a văzut că are experienţă. Cred că loviturile la ficat au făcut diferenţa, pentru că de câte ori am dat acolo, tot timpul punea cotul la ficat, acolo unde doare. La loviturile la faţă şi la cap a rezistat foarte bine. Nu este un boxer tehnic, dar este foarte imprevizibil, care lovea din toate poziţiile. Eu însă m-am simţit foarte bine, am fost un pic cred că prea antrenat şi s-a văzut că m-am blocat uneori la braţe. Gago este un boxer bun, a rezistat fizic şi chiar aveam nevoie de un meci de 12 reprize. A fost o decizie foarte corectă a arbitrilor şi am meritat-o'', a declarat Viorel Simion după meciul în care şi-a apărat cu succes centura IBF Inter-Continental la categoria pană, conform site-ului oficial al Federației Române de Box.

După ce câștigase titlul IBF Inter-Continental tot la București în luna martie, trecând de belgianul Alexander Miskirtchian, pugilistul român are acum şansa unui meci pentru titlul mondial, cu englezul Lee Selby, campionul en titre.