Fotbal. Liga a 4-a. Etapa a 19-a

“Vulpoiul” Varvari Iacob, unul dintre cei mai buni jucători din Liga a 4-a

Progresul Jelna – Silvicultorul Maieru 2-1 (1-1)

Jelna, timp frumos, teren bun de joc, spectatori circa 100, avertismente: Macovei, Vărărean, Mureşian, Şomodi, Hâlmu, Clapa, Gal şi Popârţac. Eliminări – jucătorul Roşu. Marcatori: Varvari, Gordea şi Şomodi.

JELNA: Pop L. (cpt.), Macovei, Vărărean, Tot (min. 35 Bereţchi), Bugnar, Mureşian, Şomodi, Bâzdâră, Gordea (min. 65 Arcălean), Hâlmu (min. 80 Ani), Clapa (min. 55 Rogna). Rezerve: Gavriloaie şi Ionele Traian. Antrenor – Ionele Traian. Delegatul echipei – Daniel Popovici.

MAIERU: Hoza, Boldiş L., Gal, Popârţac, Molnar, Boldiş A., Rebrişorean, Bizău, Motofelea (min. 75 Roşu), Varvari (cpt.), Hădărău. Rezerve – Naroş, Pop M., Hodoroga şi Măgurean. Antrenorii echipei – Niculae Emil şi Varvari Iacob.

Au arbitrat Ciobănică Dan, la centru, asistat la cele două tuşe de Ungur Mihai şi Filip Ionuţ. Observator - Victor Ciocan. Asistenţa medicală – Paşc Daniela.

Duminică, 12 aprilie, de la ora 16, la Jelna s-a disputat unul dintre cele mai frumoase jocuri ale etapei. Două echipe care şi-au dorit foarte mult victoria, luptând de la egal la egal pentru fiecare fază de joc până la finalul partidei. O echipă a vizitatorilor cu mulţi jucători tineri, dornici de afirmare, lucru cert cum au jucat la Jelna. Un “vulpoi” bătrân, aici amintesc pe Iacob Varvari, după opinia mea cel mai bun jucător din Liga a 4-a. Un om corect cu adversarii, cu arbitrii, într-un cuvânt cu fair-play adevărat. În această partidă, căpitanul oaspeţilor Iacob Varvai a făcut tot ce a vrut el cu defensiva gazdă, a driblat trei jucători, trimiţând balonul în plasă, a trimis o foarfecă din colţul lui 16 m în colţul lung al porţii, mningea fiind scoasă de pe linie de Macovei. În repriza secundă, tot acest jucător a marcat un gol corect, după opinia mea, când un balon a fost aruncat în adâncime, doi jucători măiereni au dejucat faza de offsaid, iar Varvari a plecat din linia a doua trimiţând balonul în plasă. Cred că asistentul partidei s-a cam grăbit la acea fază. Cât despre gazde, aceştia au ratat o ocazie de gol în prima repriză când scorul era egal, 1-1. Totuşi, antrenorul echipei Traian Ionele a fost nemulţumit de modul cum au jucat băieţii lui. Min. 2 – primul şut la poartă aparţine oaspeţilor, când Varvari trimite un trasor de la 25 m, dar reţine portarul. Două minute mai târziu, Gordea scapă singur cu portarul, dar trimite în braţele acestuia. Min. 10 – coincidenţă de număr, decarul oaspeţilor, Varvari driblează trei jucători şi trimite în colţul lung deschizuând scorul: 1-0. Min. 25 – gazdele egalează: 1-1 dintr-o lovitură liberă de la 20 m, executată de Gordea, gol venit cu sprijinul zidului care deviază balonul în plasă. Min. 35 – din nou Varvari se joacă cu defensiva şutând în bară. În faza următoare, acelaşi jucător trimite din foarfecă în colţul lung, dar scoate de pe linia porţii fundaşul Macovei. Imediat după pauză, Varvari şutează puternic dintr-o poziţie destul de bună, dar mult peste bară. Min. 55 – Mureşian deschide pe Gordea, care şutează în colţul lung foarte aproape de stâlpul porţii. Min. 63 – Varvari marchează un gol perfect, după opinia mea, dar arbitrul asistent indică offsaid. Trei minute mai târziu, mare ocazie de gol a măierenilor. Bizău urcă cu balonul la picior, se apropie de 16 m, şutează puternic dar reţine portarul. Min. 80 – cum ocaziile se răzbună, Şomodi îşi aduce echipa în avantaj, aflat între doi fundaşi, pleacă dintre ei, şutează în colţul lung apărată foarte bine de Hoza: 2-1. La final, antrenorii echipei măierene au protestat la decizia asistentului, când li s-a anulat un gol perfect valabil.