Zeci de elevi olimpici, în acest an şcolar! Vezi lista elevilor premiaţi la olimpiadele naţionale şcolare

Judeţul are cu ce se mândri! 37 de elevi au obţinut premii şi menţiuni la olimpiadele naţionale din acest an şcolar.

"Am trimis, în aprilie, un lot de 169 de copii la toate aceste olimpiade. 37 de elevi s-au întors cu premii şi menţiuni date de Ministerul Educaţiei. În general, pentru că ele sunt în cuantum de 10-15% din totalul participanţilor la fiecare clasă, deci un premiu I, un premiu II, un premiu III şi 10 menţiuni, se mai acordă premii speciale, menţiuni speciale şi alte recompense pentru copiii care s-au remarcat.

Practic, există mai multe tipuri de concursuri în sistemul de învăţământ, cumva cele mai dificil de accesat şi de parcurs etapă cu etapă sunt ceea ce noi numim olimpiade, pentru că acolo este un filtru al olimpiadei pe şcoală, multe dintre ele organizează şi faza locală, mai apoi faza judeţeană şi faza naţională.

Noi, la nivelul judeţului, am organizat 28 de olimpiade până în acest moment, urmează să mai organizăm o olimpiadă – Ştiinţă pentru juniori”, a declarat inspectorul şcolar general Camelia Tabără, marţi, într-o conferinţă de presă.

Cei 37 de elevi olimpici din judeţul nostru au obţinut locuri importante la informatică, matematică, muzică, limba franceză, limba engleză, limba şi literatura română, chimie, fizică, dar şi istoria artei şi arhitecturii.

"Bineînţeles, în fruntea listei, îl avem pe Rareş Buhai de la CN Liviu Rebreanu care a locul I la lot şi medalie de aur la concursul clasei a XII-a la informatică şi pe Paul Tîrlişan de la Şcoala Gimnazială Mihai Eminescu din Năsăud, care ne-a făcut tuturor o excepţională surpriză cu un premiu I la matematică. Se ştie că toate aceste olimpiade de matematică şi ştiinţă sunt deosebit de dificile. Şi de la Liceul de Muzică, îl avem pe Alexandru Grecu - premiul I la chitară.

Cu siguranţă, pentru pregătirea unei olimpiade naţionale, şi din partea elevului, şi din partea profesorului, munca e una deosebit de consistentă, de multe ori deasupra programei. I-am afişat pe pagina principală a site-ului ISJ pentru a-i felicita cu toţii. Îi felicităm şi pe profesori, iar la nivelul şcolii şi la nivelul comunităţii, copiii vor fi evidenţiaţi şi lăudaţi pentru meritul pe care l-au avut”, a spus inspectorul şcolar general Camelia Tabără.

Vezi lista completă cu elevii şi profesorii din judeţul Bistriţa-Năsăud care au obţinut locuri importante la olimpiadele naţionale:

1. Rareş Buhai, cls. a XII-a, C.N. „L. Rebreanu”, disciplina Informatică, premiul II, medalie de aur, locul I – Lot, profesor Constantin Gălăţan

2. Tîrlişan Ioan Paul, cls. a VIII-a Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Năsăud, disciplina  Matematică, premiul I, profesor Roman Cerasela

3. Grecu Alexandru, cls. a VII-a, Liceul „T. Jarda” Bistriţa, disciplina Chitară, premiul I profesor Pop Ilie Valentin

4.Cindrea Daria, cls. a VII-a, C.N. „L. Rebreanu”, disciplina Română, premiul II, profesor Tonea Alina

5. Bungărdean Dan Ionuţ, cls. a VI-a, Lic. „T. Jarda” Bistriţa, disciplina Vioară, premiul III, profespr Pop Adriana

6. Mureşan Tudor Leon, cls. a XII-a Lic. „T. Jarda” Bistriţa, disciplina Canto clasic, premiul III, profesor Ţigănila Ioan

7. Beches Cătălin Ionuţ, cls. a XI-a, C.T. Infoel Bistriţa, disciplina Tehnologii-electric, premiul III, profesori Naroşi Sanda, Baci Adriana, Rus Maria

8. Moldovan Ana Maria, cls. a XII-a C.N. „L. Rebreanu”, disciplina Sociologie, premiul III, profesor Luca Ioan

9. Mihalka Andreea, cls. a XII-a, Lic. „C. Baba” Bistriţa, disciplina Istoria artei şi arhitecturii, menţiune, profesor Duda Vasile

10. Andrecuţ Alexandra, cls. a X-a, C.N. „L. Rebreanu”, disciplina Franceză, menţiune, profesor Trif Alice

11. Beudean Alexandra, cls. a XII-a, C.N. „L. Rebreanu”, disciplina Engleză, menţiune, profesor Ţifu Teodora

12. Muller Agnes, cls. a VI-a, C.N. „A. Mureşanu”, disciplina Maghiară, menţiune, profesor Sztankovszky Zsuzsa

13. Domniţi Alina Florina, cls. a XI-a, C.N. „A. Mureşanu”, disciplina Tehnologii-economic, menţiune, profesori Mureşan Maria, Cocean Anca

14. Pop Vlad Adrian, cls. a VI-a, Şc. Gim. Ştefan cel Mare Bistriţa, disciplina Educaţie tehnologică, menţiune, profesor Moisil Gabriela

15. Hărăguş Sebastian, cls. a X-a, C.N. „L. Rebreanu”, disciplina Lingvistică, menţiune, profesor Tonea Alina

16. Cozma Emilia, cls. a X-a, C.N. „P. Rareş” Beclean, disciplina Română, menţiune, profesor Cîmpean Emese

17.  Butaciu Florina Iulia, cls. a XII-a, C.N: „A. Mureşanu”, disciplina Română, menţiune, profesor Toma Camelia

18. Cosma Cristiana, cls. a X-a, C.N. „G. Coşbuc” Năsăud, disciplina Lectura ca abilitate de viaţă, menţiune, profesor Suciu Cristina

19. Borcani Raul Robert, cls. a VII-a, Şc. Gim. Ştefan cel Mare Bistriţa, disciplina Informatică, menţiune, medalie de aur, profesor Gălăţan Suzana

20. Sântionean Maria Diana, cls. a XI-a, C.N. „L. Rebreanu”, disciplina Biologie, menţiune, calificare lot, profesor Ţîrău Liana

21. Marian Ioana, cls. a VII-a, C.N. „P. Rareş” Beclean, disciplina Religie ortodoxă, menţiune, profesor Liana Paşca

22. Capătă Floriţa, cls. a X-a, C.N. „G. Coşbuc” Năăsud, disciplina Psihologie, menţiune, profesor Coc Dorel

23.  Rus Alisa Mirela, cls. a IX-a, C.N. „P. Rareş” Beclean, disciplina Română, premiu special, profesor. Nicula Nelia

24. Urs Alexandra, cls. a VII-a, C.N. G. Coşbuc” Năsăud, disciplina Lectura ca abilitate de viaţă, premiu special, profesor Suciu Cristina

25. Bodescu Veronica, cls. a XI-a, C.N. „A. Mureşanu”, disciplina Chimie, menţiune specială, profesor Pop Elena

26.  Dumitru Ionuţ, cls. a X-a, C.N. „A. Mureşanu”, disciplina Chimie, menţiune specială, profesor Vlad Iuliana

27.  Petruşca Sergiu, cls. a VIII-a, Şc. Gim. Nr. 1 Bistriţa, disciplina Chimie, menţiune specială, profesor Cosma Elena

28. Badiu Anca, cls. a VI-a, C.N. „L. Rebreanu”, disciplina Informatică, menţiune specială, medalie argint, profesor Gălăţan Suzana

29. Oniga Paul, cls. a V-a, Şc. Gim. „A. Iancu” Bistriţa, disciplina Informatică, menţiune specială, medalie bronz, profesor Baz Felicia

30. Rusu Cosmin Ionuţ, cls. a XII-a, C.N. P. Rareş” Beclean, disciplina Informatică, medalie argint, profesor Nicula Cristian

31. Dumbrăvean Bogdan, cls. a IX-a, C.N. L. Rebreanu”, disciplina Informatică, medalie bronz, profesori Mureşan Ciprian, Gălăţan Suzana

32. Paşcu Maria Aura Florina, cls. a X-a, C.N. „L. Rebreanu”, disciplina Informatică, medalie bronz, profesor Candale Silviu

33. Căldarea Cristian, cls. a X-a, C.N. „G. Coşbuc” Năsăud, disciplina Informatică, medalie bronz, profesori Strugar Simion, Gălăţan Constantin

34. Jurj Flaviu, cls. a X-a, C.N. „L. Rebreanu”, disciplina Informatică, medalie bronz, profesori Candale Silviu, Pop Ioan

35. Potra Vlad, cls. a XI-a, C.N. „L. Rebreanu”, disciplina Informatică, medalie bronz, profesor Gălăţan Constantin

36. Văran Tudor, cls. a XII-a, C.N. „L. Rebreanu”, disciplina Informatică, medalie bronz, profesor Candale Silviu

37.  Iacob Naomi, cls. a XI-a,. C.N. „G. Coşbuc” Năsăud, disciplina Fizică, medalie de onoare, profesor Haitonic Ana

test2

Adaugă comentariu nou

 
Design şi dezvoltare: Linuxship
[Valid RSS]