Rezultate meritorii pentru atleţii de la LPS Bistriţa. Vezi ce premii au obţinut la Cluj-Napoca!

Atleţii juniori bistriţeni au obţinut rezultate notabile la cele două concursuri desfăşurate în acest sfârşit de săptămână pe Cluj Arena, atât la Memorialul Cluj-Napoca, cât şi la Ziua Mondială a Atletismului.

Potrivit datelor furnizate de antrenorul, prof. Alina Cucerzan, de la LPS Bistriţa, mai mulţi sportivi au reuşit să-şi îmbunătăţească timpii, fapt ce i-a propulsat şi pe podium. Astfel, în proba de 200 m, Iustinian Tătar (juniori III) a obţinut locul I atât la 200 m (record personal 24.3), cât şi la 400 m (record personal 54.4). Robert Pîslaru (junior I) a obţinut locul III la 800 m, tot cu record personal (1:55,9). Traian Musteaţă (junior II) s-a clasat al III-lea la 400 m (52:8) şi record personal  800 m cu 1:59,9. Ionuţ Zăgrean (junior II) a terminat al doilea proba de 800 m (record personal 2:07). Constantin Pahone (junior II) a obţinut locul II la 3000m (record personal 9:46). Bogdan Florean (junior I) s-a clasat al II-lea la 3000 obstacole cu timpul de 9:46 (record personal), aceeaşi poziţie ocupând-o şi la 3000 m cu 9:08.

Rezultate bune au avut şi sportivii Szekely Felician, Lidia Suto şi Alex Hîrlejan, care s-au clasat între locurile IV-IX.

Performanţe deosebite a obţinut şi secţia de aruncări (suliţă) de la LPS, nu mai puţin de patru atleţi reuşind să acceadă pe podium. Astfel, Cristina Ureche (copii I) a obţinut locul I, cu o aruncare de 31,40 m. Iulia Mureşan, la ambele concursuri, s-a clasat a III-a, la juniori II, Gabriel Ursa a ocupat locul III la juniori II, în timp ce Melania Mureşan a urcat pe prima treaptă a podiumului la juniori III, ne-a declarat antrenorul, prof. Daniela Nechifor.

În acest sfârşit de săptămână, pe Cluj Arena s-a desfăşurat cea de-a XXI-a ediţie a Concursului de atletism „Memorial Cluj-Napoca”, care-şi propune cinstirea unor personalităţi ale atletismului clujean trecute acum în amintirea iubitorilor sportului, precum Ion Moina, Ioan Arnăutu, Gheorghe Biro, Maria Cioncan, Traian Chitul, Sanda Cubleşan. Concursul de sâmbătă, organizat de Asociaţia Judeţeană de Atletism Cluj, în parteneriat cu CL Cluj-Napoca, Consiliul Judeţean Cluj şi DJTS Cluj, dar şi cu o serie de cluburi sportive din judeţ, s-a desfăşurat în sistem Open, fiind invitaţi să participe atleţi seniori, tineret şi juniori I, II şi III din toată ţara.

Duminică, tot pe Cluj Arena s-a desfăşurat concursul dedicat „Zilei mondiale a atletismului”, dedicat juniorilor II, III, copii I (născuţi 2003), dar şi elevilor nelegitimaţi din judeţul Cluj.