Calitatea îngrijirilor medicale și siguranța pacientului, teme pe agenda întâlnirii cu reprezentanții OMS, la Bistrița

Organizația Mondială a Sănătății (WHO) și Autoritatea Națională de Management al Calității în Sănătate (ANMCS) au fost prezente la Bistrița, în cadrul unui eveniment dedicat calității îngrijirilor medicale și siguranței pacientului în spitalele publice din România.
Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița a fost reprezentat de manager – Ec. Paul-Gabriel Szekely; director medical – Dr. Laura Nat; director MCSS – Mihaela Moruțan și șef Secție Cardiologie – Dr. Mihai Hărăguș. La eveniment a participat și Dr. Anca Andrițoiu, director al Direcției de Sănătate Publică Bistrița-Năsăud, alături de numeroși reprezentanți ai unora dintre spitalele din zona Transilvaniei, se arată în informarea SCJU BIstrița.
În cadrul sesiunilor au fost abordate teme privind dezvoltarea culturii calității în spitale, siguranța pacientului, utilizarea indicatorilor de performanță, prevenirea infecțiilor asociate asistenței medicale și identificarea unor instrumente pentru îmbunătățirea continuă a serviciilor medicale.
Lucrările au fost susținute de reprezentanți ai WHO, ANMCS și experți în domeniu:
• Valter Fonseca – WHO
· Angelopoulos Georgios — WHO
• Jennifer Collins – WHO
• Damir Ivanković – WHO
• Grațiela Iordache – ANMCS
• Alina Forray – expert sănătate publică.
De asemenea, reprezentanții WHO și ANMCS au vizitat Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița, ocazie de a le prezenta activitatea desfășurată și de a discuta despre direcțiile de dezvoltare și îmbunătățire continuă a serviciilor medicale.

 

Adaugă comentariu nou

 
Design şi dezvoltare: Linuxship
[Valid RSS] Statistici T5